Tylko raz w roku, w oktawę Wszystkich Świętych otwarte są podziemne krypty Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu. Spoczywają tam biskupi i hierarchowie Kapituły Katedralnej oraz mieszkańcy, którzy zginęli z rąk Tatarów w XIII wieku.
Ksiądz Waldemar Gałązka, sekretarz Kapituły Sandomierskiej wyjaśnia, że historia tego miejsca związana jest z najstarszym kościołem, który powstał tam w XI wieku. Zgodnie z ówczesną tradycją, w świątyni odbywały się pochówki duchowieństwa, ale także znaczniejszych osób- mieszczan i chłopów. Z czasem zaczęło brakować miejsca, dlatego w 1843 roku uporządkowano podziemia katedry. Szczątki zostały przeniesione na przykościelny cmentarz. Obecnie to miejsce znajduje się poza murem katedry.
W podziemiach zostały groby biskupów sandomierskich oraz kilku znamienitych księży. Spoczywają tam m.in. bp Jan Kanty Lorek, bp Piotr Gołębiowski i bp Marian Józef Ryx. Jedna z krypt nie jest opatrzona tabliczką. Zdaniem księdza Waldemara Gałązki, pochowany jest tam świątobliwy jezuita Bazyli Narbut, o którego beatyfikację występował do Rzymu Sejm RP około 1760 roku.
Podziemia Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu otwarte są od godziny 8, do 17.
Grażyna Szlęzak- Wójcik