Pozostałości pierwotnych fortyfikacji miejskich Sandomierza odkryte zostały podczas prac ziemnych przy wymianie sieci wodno – kanalizacyjnej na Starym Mieście. To drewniano – ziemny wał , prawdopodobnie z początku XIV wieku. Jego fragmenty w postaci olbrzymich, dębowych pali znalezione zostały na ulicy Długosza. Fragmenty wysłane zostaną do badań specjalistycznych w Krakowie w celu potwierdzenia ich wieku.
Jak powiedział Marek Florek z Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu, wszystko wskazuje na to, że pale to zewnętrzna warstwa wału obronnego. Wbijane były co 1,5 – 2 metry i podtrzymywały ścianę z ułożonych poziomo drewnianych belek . Przestrzeń pomiędzy dwoma ścianami wypełniona była ziemią. Na zewnątrz w celu ochrony przed pożarem konstrukcja oblepiona była gliną.
Ten wał został zniszczony w czasie najazdu litewskiego w 1349 roku i nigdy nie został odbudowany. W czasach Kazimierza Wielkiego zastąpiono go murem kamienno- ceglanym.
Wcześniej fragmenty fortyfikacji sandomierskich były odkrywane w innych częściach Starego Miasta, np. na ul. Zamkowej i Żydowskiej. Jak stwierdził Marek Florek, ostatnie wykopalisko daje pełniejszy obraz co do przebiegu obwałowań, ich budowy i szerokości.
Grażyna Szlęzak Wójcik