Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty prowadzi w szkołach kontrole, których celem jest sprawdzenie, w jaki sposób realizowane są przez dyrektorów tak zwane godziny karciane. Jest to nowy, ustawowy obowiązek nauczycieli, dotyczący prowadzenia dodatkowej godziny zajęć dydaktycznych, opiekuńczych lub wychowawczych.
Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w kuratorium, Sławomir Meresiński powiedział, że w ramach godzin karcianych nauczyciele pracują w świetlicach. W wielu placówkach kierowani są także do opieki nad dziećmi dowożonymi do szkoły. Ponadto opiekują się uczniami, pobierającymi naukę pływania na basenie, lub biorącymi udział w wycieczkach dydaktycznych w terenie.
Formy realizowania dodatkowych zajęć budzą wątpliwości dyrektorów placówek. Często nie wiedzą oni, jakie zajęcia mogą być objęte nowym ustawowym obowiązkiem. Niepokojący jest fakt, że w związku z wprowadzeniem godzin karcianych zatrudnianych jest mniej nauczycieli świetlic – stwierdził Sławomir Meresiński. Wyjaśnił, że od dwóch lat kuratorium nie może opiniować arkuszy godzin, bo nie ma do nich wglądu. Czyni to organ prowadzący szkołę. W założeniach godzin karcianych jest, że mają one wzbogacać ofertę świetlicy, ale nie mogą jej zastępować.
Dyrektor zaznaczył, że niedopuszczalne jest, by w ramach oszczędności likwidowany był etat nauczyciela świetlicy, a w zamian za to zajęcia prowadzili nauczyciele innych przedmiotów.
Wizytatorzy kontrolowali szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne w regionie.
Ewa Golińska