Pokazy obróbki kamienia, rekonstrukcja osady pradziejowej, pokazy filmów, spektakle i wystawy- to tylko niektóre wydarzenia I Festiwalu Krzemienia Pasiastego, który odbył się w Sandomierzu. W trakcie imprezy rozstrzygnięto także Ogólnopolski Konkurs Biżuterii Autorskiej p.h. „Krzemień pasiasty- kamień optymizmu”.
Po raz pierwszy krzemień pasiasty został zastosowany w biżuterii 39 lat temu przez sandomierskiego złotnika Cezarego Łutowicza. W trakcie festiwalu odbył się premierowy pokaz mody i biżuterii z krzemieniem pasiastym. Pokazanych zostało w sumie 15 prac Mariusza Pajączkowskiego i Cezarego Łutowicza, który do swojej kolekcji zaprojektował także suknie. Artysta podkreśla, że na biżuterię i strój patrzy zawsze, jak na kreację, dopasowując je do konkretnej osoby i uwzględniając charakter postaci.
Wiele osób przyjechało w te dni do Sandomierza specjalnie na Festiwal Krzemienia Pasiastego. Krzemień pasiasty znany był już 3,5 tysiąca lat p.n.e. Występuje tylko w jednym miejscu na świecie, a jest nim województwo świętokrzyskie.
Grażyna Szlęzak-Wójcik