Zmarł kardynał Andrzej Maria Deskur, wysoki urzędnik Kurii Rzymskiej i wieloletni przyjaciel Jana Pawła II. Kardynał pochodził z Kielecczyzny. Urodził się w 1924 roku w Sancygniowie. Uczęszczał do gimnazjum Jana Śniadeckiego w Kielcach, po wybuchu wojny kontynuował naukę na tajnych kompletach w Krakowie.
Studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, potem wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Pełnił funkcje sekretarza „Bratniaka”, najważniejszej w owym czasie organizacji samopomocy akademickiej, której prezesem był Karol Wojtyła. W 1948 r. kardynał Adam Sapieha skierował go na dalsze studia uniwersyteckie do Fryburga Szwajcarskiego, gdzie w 1950 roku uzyskał tytuł doktora teologii. Ze względu na żelazną kurtynę duchowny nie mógł powrócić do Polski. Święcenia kapłańskie przyjął w parafii, w której znajduje się posiadłość francuskiej gałęzi rodziny Descours.
Andrzej Maria Deskur uczestniczył jako teolog w pracach Soboru Watykańskiego II. Do godności kardynalskiej został wyniesiony przez Jana Pawła II. Był przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. W 1978 roku doznał paraliżu po przebytym zawale serca. Odtąd poruszał się na wózku inwalidzkim. Kardynał Deskur był współpracownikiem kilku papieży, od Piusa XII do Jana Pawła II.
Metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz poinformował, że podjęte zostaną starania o pochowanie kardynała Deskura w Polsce. Miałby on spocząć w krypcie sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie- Łagiewnikach.
Ewa Golińska