Podczas prac archeologicznych, prowadzonych w Opatowie odkryto fragmenty średniowiecznych murów miejskich, ceramikę z trzynastego wieku oraz ślady z epoki brązu i żelaza. Wykopaliska prowadzono na wzgórzu nieopodal klasztoru ojców Bernardynów.
To nie były pierwsze prace archeologiczne w Opatowie. Tym razem badania prowadzili studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykopaliska trwały ponad półtora miesiąca. Nadzorujący badania doktor Jacek Wysocki informuje, że w trakcie prac znaleziono ślady osadnictwa pochodzące sprzed kilku tysięcy lat.
Żmigród, bo tak pierwotnie nazywał się Opatów, choć jest jednym z najstarszych miast w regionie, to niestety mało znanym wśród turystów. Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Staniek zapowiada, że władze chcą wykorzystać odkrycia archeologiczne dla promocji miasta.
Władze miasta chcą w przyszłości utworzyć ścieżkę dydaktyczną i muzeum, w którym byłyby prezentowane znaleziska archeologiczne.
Po zakończeniu prac, wykopy zostaną zabezpieczone, a znalezione w Opatowie groty strzał i ceramika będą poddane konserwacji w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Archeolodzy planują, że do Opatowa będą wracać jeszcze przez trzy lata.
Teresa Czajkowska