Mieszkańcy ulicy Obrzeżnej, która mieści się na kieleckim osiedlu Baranówek są zaskoczeni informacją o tym, że nazwa drogi, przy której mieszkają jest nielegalna. Jedna z kobiet informuje, że odkąd mieszka w tym miejscu, ulica tak właśnie się nazywała.
Rozmówczyni Radia Kielce podkreśla również, że w tej części miasta jest spore zamieszanie, jeśli chodzi o przypisanie poszczególnych domów do konkretnych ulic. Dotyczy to szczególnie okolic Obrzeżnej, Kordeckiego i Tarnowskiego. Jej zdaniem- może dzięki planom urzędników, uda się tę sytuację uporządkować. Ulica Obrzeżna jest słabo kojarzona przez innych mieszkańców miasta. Spacerujący po lesie komunalnym pan Jan mówi, że nigdy nie wybrał się na spacer tą ulicą, bo ma bardzo zniszczoną nawierzchnię.
Jak informowaliśmy Zespół ds. nazewnictwa placów i ulic, który działa przy kieleckim ratuszu, porządkując dokumenty stwierdził, że nazwy ulic Obrzeżna, Oficerska i Janowska są nielegalne. Nie udało się dotrzeć do żadnych aktów prawnych, które mówiłyby o nadaniu im takich właśnie nazw.
Anna Roży
anna.rozy@radio.kielce.pl
Kilka nazw ulic w Kielcach jest nielegalnych. Sprawę wykryli urzędnicy z kieleckiego ratusza, którzy rozpoczęli porządkowanie nazewnictwa ulic i placów. Dyrektor wydziału gospodarki nieruchomościami i geodezji, Filip Pietrzyk mówi, że porządki rozpoczną się na najbliższej sesji.
Filip Pietrzyk uspokaja mieszkańców, że co prawda radni nadadzą wymienionym drogom nazwy, ale będą to dokładnie te same, które już funkcjonują.
W książce Danuty Kopertowskiej „Kielce. Historia i współczesność w nazewnictwie” znaleźliśmy kilka informacji o „nielegalnych” ulicach. I tak, według autorki – ulica Oficerska pojawiła się w Kielcach w 1979 roku wraz z przyłączoną w połowie października tego roku wsią Niewachlów Pierwszy. Również w związku z połączeniem związane jest pojawienie się w Kielcach – ulicy Janowskiej, która była częścią Dobromyśla. Doszło do tego również w 1979 roku. Danuta Kopertowska pisze, że nazwę ulicy Obrzeżnej nadano rok później, a związana jest z jej położeniem.
Anna Roży
anna.rozy@radio.kielce.pl