Dzięki pomocy Polski, w której opiekę znalazły kobiety, dzieci i osoby starsze, Ukraina może walczyć z wrogiem – powiedział goszczący w Kielcach Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski.
Gość spotkał się z obradującymi w mieście Przewodniczącymi Sejmików Województw Rzeczpospolitej Polskiej. Przedstawiciele konwentu samorządów debatowali nad dalszą pomocą dla okupowanej Ukrainy.
Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego, Andrzej Pruś podkreśla, że nasz samorząd pomaga w sposób wielowymiarowy, czego dowodem jest choćby przekazanie miliona złotych na rzecz uchodźców.
– To nie jest tak, że tylko my, jako najbliższy sąsiad, jesteśmy zobowiązani do pomocy Ukrainie, bo to powinni robić wszyscy ludzie dobrej woli. Organizacje międzynarodowe, takie jak Unia Europejska czy Organizacja Narodów Zjednoczonych też w tym zakresie mają pewne zobowiązania i będziemy apelować, by taka pomoc była właśnie przez nich rozdysponowana.
W tej chwili jako rząd i samorządy jesteśmy trochę osamotnieni w tych działaniach. Słyszymy, szczególnie w mediach zagranicznych, że padają obietnice, odbywają się spotkania, a za naszą wschodnią granicą giną ludzie – mówi Andrzej Pruś.
W wydarzeniu uczestniczył także Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski. Zaznacza, że to co dzieje się za wschodnią granicą Polski jest czymś niewyobrażalnym, jednak Ukraińcy na każdym kroku wyrażają wdzięczność Polakom za ich pomoc.
– Codziennie do konsulatu przychodzą Ukraińcy i opowiadają, że Polacy przyjmują ich do swoich domów i z całego serca jesteśmy za to wdzięczni. Prawie wszyscy moi rodacy, którzy uciekają z Ukrainy od okrucieństw wojny to kobiety, dzieci, osoby starsze, a nawet liczne grupy dzieciaków z sierocińca. Nasi mężczyźni przywożą do Polski swoje rodziny po to, by wrócić i walczyć nie tylko za wolność Ukrainy czy Polski, ale i całego cywilizowanego świata. Jednak takie działania nie byłyby możliwe dzięki pomocy Polski, która pozwala nam walczyć z wrogiem – podkreśla konsul.
Wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz przyznaje, że województwo świętokrzyskie stanęło na wysokości zadania jeśli chodzi o zapewnienie godnych warunków do życia dla przybyłych Ukraińców.
– Wiadomo, że mamy różne bolączki związane z tym, że duża fala uchodźców ukraińskich jest na terenie Polski. Padają więc pytania jak tych ludzi zaktywizować, by zapewnić im jak najlepsze warunki bytu. To, że ustawa daje pewne możliwości to jedno, jednak jak to wykorzystać w praktyce to drugie – przypomina wojewoda.
Wsparcie dla Ukrainy zapewnia także Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego – o czym mówi Veronika Kurdybakha, pochodząca z obwodu winnickiego przewodnicząca.
– Zorganizowaliśmy zbiórki na rzecz Ukrainy, w które włączyły się liczne samorządy szkolne. Radni naszego sejmiku byli również na granicy, gdzie przez kilka dni pomagali tam gdzie trzeba było. Ja jako obywatelka Ukrainy, mam zamiar jechać na Ukrainę i wspierać potrzebujących, którzy zostali na miejscu. Myślę też o organizacji kolejnej zbiórki, która pomoże wojsku ukraińskiemu walczyć o wolność kraju. W każdym razie, jako młodzieżowy sejmik, jesteśmy chętni i gotowi do działania – dodaje przewodnicząca.
Na konwencie wypracowany został również apel do wspólnot regionalnych i społeczności międzynarodowych w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy, który zostanie przetłumaczony na kilkanaście języków i rozesłany .