Aktualne uwarunkowania rynkowe jabłek i gruszek, odmiany będące liderami polskich sadów, nowoczesne technologie produkcji oraz sprawdzona agrotechnika – to niektóre zagadnienia 30. Spotkań Sadowniczych, które w środę (6 kwietnia) rozpoczynają się w Sandomierzu.
To jeden z największych zjazdów sadowniczych w południowo- wschodniej Polsce. Z powodu epidemii miał roczną przerwę.
Wykłady poprowadzą specjaliści i praktycy z Polski i za granicy. Jednym z tematów będzie m.in. nawożenie – w jaki sposób je ograniczyć w związku z wysokimi cenami nawozów.
– Postaramy się przedstawić te możliwości jak i konsekwencje takich ruchów dla produkcji sadowniczej. Ponadto, będzie o dobrych i złych stronach cięcia mechanicznego drzew owocowych, które zyskuje coraz większą popularność u nas – powiedział Marek Kawalec, organizator Spotkań Sadowniczych.
Zaprezentowane zostaną także możliwości prowadzenia sadów, z których owoce będą przeznaczone przede wszystkim na soki. Zaplanowano również specjalny blok firmowy dla producentów środków produkcji, którzy przedstawią najnowsze oferty w sadownictwie. Oprócz tego, będzie wystawa maszyn.
Dwudniowe Spotkania Sadownicze odbędą się w hali sportowej przy ul. Patkowskiego. Wstęp jest wolny.
W czwartek (7 kwietnia) wiodącym tematem będzie uprawa czereśni. Na zakończenie odbędzie się pokaz praktyczny cięcia ręcznego i praktycznego sadu jabłoniowego, co będzie miało miejsce w jednym z sadów w Kleczanowie.
Przez dwa dni audycję Radia Kielce „Zoom na wieś” będziemy prowadzić wprost ze Spotkań Sadowniczych w Sandomierzu. Transmisję z dzisiejszej konferencji będzie można też śledzić na stronie internetowej Radia Kielce.