W Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu zainaugurowano dzisiaj obchody 120. rocznicy powstania tej placówki.
Z tej okazji zaprezentowano dzieła wypożyczone m.in. z Muzeum Narodowego w Kielcach oraz z Muzeum w Radomiu. Są to obrazy Jacka Malczewskiego oraz dzieła Jana Stanisławskiego z początku XX wieku, a także prace współczesnych artystów: cykl obrazów Joanny Gałeckiej „Kijów i Czernihów. Dla walczącej Ukrainy” oraz akwaforty Ryszarda Gancarza poświęcone Muzeum Diecezjalnemu.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że poprzez samodzielne utrzymywanie muzeum bez rządowych czy samorządowych dotacji, Kościół sandomierski i cała wspólnota wypełnia misję.
– To dla nas duże obciążenie w budżecie, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że chronimy dziedzictwo historyczne, kościelne i sandomierskie, tym samym pokazujemy drogę do Boga. Muzeum Diecezjalne ma duży wymiar ewangelizacyjny, wystarczy tylko obejrzeć kolekcję i wsłuchać się w informacje osób oprowadzających po tym miejscu – dodał biskup Nitkiewicz.
Ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego powiedział, że jednym z priorytetów tej placówki jest troska o sztukę dawną i obecną, co m.in. widać na pierwszej jubileuszowej wystawie.
– Łączymy stare z nowym pokazując tamtą przeszłość zawartą w tym muzeum z obecną sztuką. To właśnie jest ta żywa sztuka. Kościół jest przyjacielem sztuki, zawsze był. Próbujemy to pokazać w naszych obchodach – dodał.
Kustosz muzeum Urszula Stępień zwróciła uwagę na bogactwo i różnorodność kolekcji, która sprawia, że ekspozycja wchodzi w reakcję z widzem. Cały wystrój i klimat poszczególnych pomieszczeń pozostał niezmienny od 1937 roku, mimo pewnych modernizacji, jakich tutaj dokonywano. Dzięki temu zwiedzając Muzeum Diecezjalne można jednocześnie odczuć ideę powstawania tych zbiorów – podkreśliła kustosz. Przypomniała też słowa pisarza pochodzącego z Sandomierza Macieja Płazy, który napisał, że Muzeum Diecezjalne to serce Sandomierza. Stare, ale wciąż bije.
Z okazji rozpoczynającego się jubileuszu w Muzeum Diecezjalnym prezentowane są też wyroby z manufaktury majoliki w Nieborowie. Są to m.in. wazy. Z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu pochodzi natomiast pozytywka płytowa z końca XIX wieku oraz cytra akordowa z początku XX wieku. Na inauguracji obchodów jubileuszowych były władze miasta i powiatu, przedstawiciele instytucji kultury, stowarzyszeń, a także artyści.
Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu posiada w swojej kolekcji ponad 5 tys. różnorodnych obiektów. Są to m.in. dzieła malarskie, rzeźby, tkaniny, ale również takie ciekawostki, jak bułeczka chleba z czasu potopu szwedzkiego, groty strzał tatarskich czy fajka Mickiewicza. Wśród najcenniejszych eksponatów wyróżnia się Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego z XIV wieku, nazywany Krzyżem Grunwaldzkim oraz rękawiczki królowej Jadwigi wykonane z cienkiej, koźlęcej skórki, która przypomina wręcz papier.