Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu w tym roku obchodzi 120. rocznicę założenia. Opracowany został plan wydarzeń jubileuszowych.
Na stronie internetowej Domu Długosza, w specjalnej zakładce przybliżana jest historia muzeum oraz wybrane obiekty.
– Poprzez dzieje muzeum pokazujemy również eksponaty, którymi przez lata wzbogacała się ta placówka. Robimy to w sposób chronologiczny. Pokazaliśmy już m.in. kielich mszalny ze szkła rubinowego z ok. 1700 roku. To jeden z pierwszych eksponatów, które przekazał do Muzeum Diecezjalnego ks. Jan Wiśniewski, nasz wielki darczyńca – poinformowała kustosz Urszula Stępień.
Od tego duchownego pochodzi także większość rycin datowanych od XVI wielu do lat 30-tych XX wieku. To niezwykle cenny zbiór, liczący ponad 100 pozycji. Z okazji jubileuszu ta kolekcja zostanie zaprezentowana na monitorze w jednej z sal.
– Ryciny musimy przechowywać na co dzień w specjalnych warunkach, one tego wymagają, stąd taki nowoczesny sposób prezentacji – powiedział ks. Andrzej Rusak, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. Są to głównie ryciny o tematyce historycznej, patriotycznej i religijnej.
Wśród zaplanowanych z okazji jubileuszu wystaw jest m.in. pokaz listów wybitnych osobistości oraz wyrobów ze szkła Lucyny Gozdek ze Staszowa. Wstępem do wydarzeń jubileuszowych będzie otwarcie wystaw oraz prezentacja nowych eksponatów o jakie wzbogaciło się ostatnio Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu. To wydarzenie odbędzie się 5 kwietnia. Zaprezentowany zostanie cykl obrazów Joanny Gałeckiej, pt. „Kijów i Czernihów. Dla walczącej Ukrainy” oraz akwaforty Ryszarda Gancarza poświęcone Muzeum Diecezjalnemu.
W ramach wymiany międzymuzealnej z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, do Domu Długosza w Sandomierzu wypożyczone zostały natomiast dzieła Jacka Malczewskiego: Chimera, Po bitwie oraz Autoportret. Z Muzeum Narodowego w Kielcach pochodzą dzieła Jana Stanisławskiego, m.in. „Ukraina Pejzaż zimowy i Ukraina Krajobraz Stepowy”. Całości dopełniają wyroby z Manufaktury Majoliki w Nieborowie.
Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu posiada w swojej kolekcji ponad 5 tys. różnorodnych obiektów. Są to m.in. dzieła malarskie, rzeźby, tkaniny, ale również takie ciekawostki jak bułeczka chleba z czasu potopu szwedzkiego, groty strzał tatarskich, czy fajka Mickiewicza. Wśród najcenniejszych eksponatów wyróżnia się Relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego z XIV wieku, nazywany Krzyżem Grunwaldzkim oraz rękawiczki królowej Jadwigi wykonane z cienkiej, koźlęcej skórki, która przypomina wręcz papier.
Obchody jubileuszowe Muzeum Diecezjalnego odbywać się będą pod patronatem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza.