W Sandomierzu odbyło się otwarcie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To nowoczesny obiekt, którego budowa trwała rok.
Inwestycja kosztowała prawie 1,6 mln zł, z czego 85 proc. dofinansowania pochodzi z urzędu marszałkowskiego w Kielcach i zostało przekazane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego powiedział, że ochrona środowiska to jedno z najważniejszych zadań urzędu marszałkowskiego, a gospodarka odpadami zajmuje w tym wiodące miejsce.
– Cieszymy się, że mogliśmy jako urząd marszałkowski dofinansować złożony wniosek, dzięki czemu powstał nowy piękny obiekt – dodał.
Wioletta Czarnecka, dyrektor Departamentu Środowiska i Gospodarki Odpadami w urzędzie marszałkowskim w Kielcach zwróciła uwagę, że zagospodarowanie odpadów jest bardzo istotne dla Sandomierza tym bardziej, że jest to miasto turystyczne, gdzie śmieci jest więcej. Inwestycja to nic innego jak klasyczny przykład wdrażania gospodarki w obiegu zamkniętym.
– W odpadach tkwi ogromny potencjał surowcowy, powinniśmy dążyć do ograniczania wykorzystywania surowców naturalnych i bazować na tym, co już jest, poddawać recyklingowi, w ten sposób chronimy to co naturalne – dodała.
W Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sandomierzu są dwie wiaty o łącznej powierzchni ponad 330 metrów kwadratowych. Znajduje się tam 14 kontenerów o różnej pojemności, m.in. na gruz czy biomasę. Na placu stanął budynek, w którym znajduje się sala edukacyjna. W tym miejscu odbywać się będą prelekcje dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty dotyczące prawidłowego segregowania odpadów. W obiekcie jest także punkt naprawy elektrosprzętu oraz waga, która wykorzystywana będzie do ważenia samochodów przywożących odpady komunalne.
Burmistrz Marcin Marzec podkreślił, że jest to bardzo ważna inwestycja dla miasta i mieszkańców, pomyślana pod kątem ekologii. Zapewnił, że na tym miasto nie poprzestanie, aby jeszcze bardziej zadbać o środowisko naturalne.
PSZOK czynny będzie dla mieszkańców od 2 kwietnia. Od poniedziałku do piątku mogą przywozić odpady w godzinach od 11.00 do 17.00, a w soboty od 9.00 do 14.00.
W składowisko można przywozić m.in papier, metale, tworzywa sztuczne,szkło, bioodpady, ale także elektrośmieci, gabaryty, przeterminowane leki, czy chemikalia.