Śmiech ma pozytywny wpływ na organizm, zarówno na ciało, jak i na umysł. A dziś śmiać się nie tylko wypada, nawet trzeba. Dziś prima aprilis – dzień żartów.
Śmiech wspomaga pracę różnych organów i poprawia odporność, a jednocześnie wpływa na podniesienie nastroju i rozładowanie stresu.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy małe oszustwo dziś bardziej śmieszy czy denerwuje?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 1 kwietnia, 91 dzień roku.
Do końca roku pozostało 274
Wschód słońca w Kielcach: 06:14
Zachód słońca w Kielcach: 19:09
Dzień trwa 12 godzin i 54 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 29 minuty.
Imieniny obchodzą: Grażyna, Hugon, Zbigniew oraz Celzjusz, Chionia, Florentyn, Hugo, Irena, Jakubina, Katarzyna, Makary, Miłość, Tomasz, Tomisław, Wenancjusz, Wenanty
*****
Przysłowie na dziś:
„W prima aprilis się omylisz, gdzie postąpisz, gdzie się schylisz”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Ptaków
Międzynarodowy Dzień Klauna
*****
PIATEK, 1 KWIETNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1455 r. – SANDOMIERZ: zmarł kardynał Zbigniew Oleśnicki, najbardziej wpływowy magnat epoki jagiellońskiej. „
1657 r. – CHĘCINY: podczas potopu szwedzkiego sprzymierzone ze Szwedami wojska siedmiogrodzkie księcia Jerzego II Rakoczego ograbiły i spaliły Chęciny.
1939 r. – WIERZBNIK: do obszaru miasta Wierzbnik (odzyskane prawa miejskie w 1916 r.) włączono osiedle Starachowice Fabryczne, położone dotychczas na obszarze gmin Styków i Wąchock. Rozporządzeniem MSW z 28 marca 1939 roku nazwę miasta Wierzbnik zmieniono na Starachowice-Wierzbnik, a w 1949 roku ostatecznie na Starachowice. Proces ten czasami jest interpretowany jako fakt powstania nowego miasta, tymczasem miasto Wierzbnik, pomimo zmiany nazwy zachowało ciągłość prawną.
1940 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
–SZAŁAS: po zwycięskiej walce pod Huciskiem oddział majora Henryka Dobrzańskiego „Hubal” odmaszerował do wsi Szałas (ówczesna gmina Samsonów) gdzie dotarł około godziny 3 nad ranem. Kompleks lasów suchedniowskich został rankiem otoczony przez duże siły niemieckie.
– SZAŁAS STARY: kwaterujący we wsi Szałas Stary „Hubal” miał nadzieje na dłuższy odpoczynek. Z chwilą otrzymania informacji o zbliżaniu zarządził pogotowie marszowe, a dla rozpoznania działań niemieckich wysłał kilka patroli, które zostały zaatakowane. Bilans tych działań wyniósł 6 ludzi zabitych lub rannych i straconych 8 koni. Ostatecznie oddział wycofał się z wioski nie chcąc narażać jej na zniszczenie.
-ROGOWY SŁUP: wycofujący się lasem oddział „Hubala” zaskoczył na leśnym skrzyżowaniu linii Strożowej i Kieratowej (Rogowy Słup gdzie obecnie stoi pomnik), niemieckie oddziały 3 i 4 kompanie 12 pułku SS idące z Łącznej. Pierwsze uderzenie poprowadził sam „Hubal”, ale o wiele liczniejsze niemieckie siły szybko ustabilizowały obronę. Bitwę przesądziło uderzenie z boku poprowadzone przez podporucznika Szymańskiego. W pościg za rozbitym wrogiem poszły wszystkie pododdziały. Straty niemieckie nie zostały ustalone. Po stronie polskiej poległo 6 żołnierzy, a dwóch było rannych.
-SZAŁAS KOMORNIKI: w odwecie za działania zbrojne Niemcy uprowadzili i rozstrzelali 28 mężczyzn.
-WYSTĘPA: po walce pod Rogowym Słupem oddział „Hubala” zagłębił się w lasy suchedniowskie, kierując się w stronę wsi Łączna. W nocy Hubal postanowił przebić się przez szosę Skarżysko – Kamienna – Kielce na południe od Suchedniowa (okolice wsi Występa), aby wejść w wyższe partie Gór Świętokrzyskich. Jednakże wobec silnej obrony (stracono kilka koni, a 3 ludzi zostało rannych) oddział cofnął się na poprzednie pozycje.
1950 r. – utworzono Świętokrzyski Park Narodowy.
1985 r.- WŁOSZCZOWA: ciąg dalszy działań w obronie krzyży (zawieszonych 30 marca), 1 kwietnia zostały zdjęte.
PIATEK, 1 KWIETNIA: W POLSCE
1241 r. – I najazd mongolski na Polskę: po połączeniu sił tatarskich pod Krakowem Batu-chan ruszył na Śląsk.
1579 r. – Król Stefan Batory założył Uniwersytet Wileński.
1656 r. – Król Jan II Kazimierz Waza złożył w katedrze lwowskiej śluby, obierając Matkę Bożą za patronkę i Królową Polski oraz zapowiedział walkę z najazdem szwedzkim aż do zwycięstwa.
1750 r. – w Dederkałach Wielkich na pograniczu Wołynia i Podola urodził się Hugo Kołłątaj, ksiądz, publicysta oświeceniowy, reformator szkolnictwa, jeden z twórców Konstytucji 3 Maja, kawaler Orderu Orła Białego.
1886 r. – we Wrocławiu odkryto tzw. skarb zakrzowski. W piaskowni we wrocławskiej dzielnicy Zakrzów w trakcie wydobywania piasku natrafiono na komorę grobową pochodzącą z IV wieku, w której obok zwłok kobiety i mężczyzny znalezione zostały przedmioty pochodzące z Cesarstwa Rzymskiego.
1930 r. – PLL LOT uruchomiły pierwsze połączenie międzynarodowe.
1935 r. – założono Małą Orkiestrę Polskiego Radia.
1981 r. – decyzją Rady Ministrów wprowadzone zostały kartki na mięso.
1987 r. – we Wrocławiu odbył się pierwszy duży happening Pomarańczowej Alternatywy, powstałej z inicjatywy Waldemara Fydrycha „Majora”.
2009 r. – w rozegranym w Kielcach meczu eliminacyjnym do Mistrzostw Świata reprezentacja Polski odniosła najwyższe zwycięstwo w swej historii, pokonując San Marino 10:0.
PIATEK, 1 KWIETNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 12.00 – Częstochowa: obchody 250. rocznicy zakończenia obrony Jasnej Góry przez Konfederatów Barskich, organizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, z udziałem m.in. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka