Nabożeństwa drogi krzyżowej po czasie związanym z epidemicznymi ograniczeniami – wracają na ulice świętokrzyskich miast i wsi. Przez Kielce tradycyjnie w Wielkim Tygodniu przejdzie droga krzyżowa od kościoła św. Wojciecha na plac św. Jana Pawła II przy katedrze. Nabożeństwo przez lata gromadziło tłumy kielczan.
Rzecznik diecezji ks. Mirosław Cisowski zapowiada, że w tym roku tę drogę krzyżową poprowadzą kieleckie duszpasterstwa akademickie. Nabożeństwo rozpocznie się w Wielki Wtorek o godzinie 19.00. Wezmą w nim udział biskup kielecki Jan Piotrowski i biskupi pomocniczy: Marian Florczyk i Andrzej Kaleta. Zgromadzeni będą się modlić o pokój na Ukrainie i całym świecie.
– Taka modlitwa jest dzisiaj bardzo potrzebna. Sądzę, że będzie to też okazja zamanifestowania swojego poparcia dla narodu ukraińskiego, wyrażenia solidarności z naszymi sąsiadami w trudnej sytuacji, w jakiej się znajdują. Jednak nie będzie to tylko czysto ludzkie poparcie, ale z wiarą, że Bóg może zmienić tę sytuację i nastanie pokój – dodaje ks. Cisowski.
Na nabożeństwo zostaną szczególnie zaproszeni także Ukraińcy. Krzyż będą tradycyjnie nieśli przedstawiciele różnych grup społecznych.
Natomiast wcześniej, w piątek, 8 kwietnia odbędzie się droga krzyżowa ulicami Masłowa. Ks. Mirosław Cisowski przypomina, że nabożeństwo odbywa się zawsze w okolicy rocznicy śmierci Jana Pawła II.
– O godzinie 18.00 rozpocznie się msza św. w kościele parafialnym w Masłowie, a potem wierni, rozważając stacje drogi krzyżowej, przejdą ulicami przed pomnik św. Jana Pawła II, który znajduje się przy lotnisku. Modlitwie tradycyjnie będzie przewodniczył ks. bp Marian Florczyk – zapowiada rzecznik.
Także 8 kwietnia z kościoła Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Urzędniczej wyruszy na Karczówkę najstarsza Droga Krzyżowa ulicami Kielc.
– Rozpocznie ją msza święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego o godzinie 17.00 – dodaje ks. Mirosław Cisowski.
Wierni będą się zatrzymywać przy wyrzeźbionych stacjach Drogi Krzyżowej, ustawionych wzdłuż całej trasy na Karczówkę. Teksty rozważań przygotują członkowie wspólnoty Domowy Kościół.