Unijne dotacje są szansą dla tworzenia i rozwoju strefy uzdrowiskowej w Pińczowie. Przypomniał o tym przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, który zaapelował do burmistrza i miejscowych radnych o wzmożone działania w celu utworzenia w Pińczowie uzdrowiska.
Przewodniczący sejmiku poinformował, że w połowie tego roku samorząd województwa rozpocznie przyjmowanie wniosków w ramach programu Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego. Wkrótce rozpocznie się także realizacja Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, w którym zawarty jest ważny paragraf dotyczący polityki uzdrowiskowej i turystycznej.
– Pieniądze z tych programów to ogromna szansa dla Pińczowa. Stąd moja prośba, aby zintensyfikować działania zmierzające ku temu, by Pińczów stał się miastem uzdrowiskowym. Chciałbym się dowiedzieć, co już udało się dokonać w tym zakresie, co jest jeszcze do zrobienia oraz w czym mógłbym pomóc – zwrócił się do burmistrza Włodzimierza Baduraka oraz pińczowskich radnych Andrzej Pruś.
Przewodniczący sejmiku dodał, że dołączenie Pińczowa do trzech świętokrzyskich miejscowości uzdrowiskowych czyli Solca-Zdroju, Buska-Zdroju i Kazimierzy Wielkiej będzie niezwykle ważnym elementem rozwoju całego województwa.
Gmina Pińczów od 2018 roku prowadzi intensywne działania mające na celu uzyskanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej. W 2019 roku przeprowadzono badania, które potwierdziły właściwości lecznicze klimatu na tym terenie. Obecnie gmina czeka na zatwierdzenie operatu uzdrowiskowego przez Ministerstwo Zdrowia. To otworzy drogę do zatwierdzenia statusu uzdrowiskowego gminy Pińczów i określi poszczególne strefy uzdrowiskowe.
Burmistrz Włodzimierz Badurak przypomniał, że uzdrowisko miało działać w oparciu o złoża wód leczniczych „Las Winiarski”, które w znacznej części położone są na terenie gminy. Jednak żeby operat został zatwierdzony, Pińczów musi mieć własne ujęcie wody leczniczej na terenie miasta.
– Widząc taką potrzebę rozpoczęliśmy działania dotyczące poszukiwania innych złóż np. borowiny. Oprócz tego, planujemy wykonanie odwiertu wód leczniczych w miejscowości Bogucice oraz odwiertu wód geotermalnych o temperaturze ok. 50 stopni Celsjusza obok Hali Widowiskowo-Sportowej. Ta lokalizacja została wskazana przez geologów – zaznacza.
Gmina przygotowuje się także do tworzenia serca uzdrowiska. Będzie to obszar w granicach administracyjnych Pińczowa we wschodniej części miasta od obwodnicy do granic miejscowości Pasturka oraz Włochy. Miałyby tam powstać m.in. obiekty sanatoryjne, park zdrojowy i pijalnia wód.
Kolejnym etapem będzie zmiana planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego wynikająca z lokalizacji uzdrowiska.