„Człowiek dla człowieka – Pomagamy Ukrainie” – pod takim hasłem odbyła się kolejna debata w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Głównym tematem dyskusji było wsparcie rządu, samorządu, a także organizacji pozarządowych dla uchodźców zza wschodniej granicy.
Jednym z uczestników debaty był wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Świętokrzyski parlamentarzysta stwierdził, że głównym wyzwaniem w obecnej sytuacji jest zapewnienie długofalowej pomocy uchodźcom.
– Przed wszystkim, aby pomoc była skuteczna, musi być różnorodna i obejmować dostawy różnego rodzaju produktów i artykułów tam, na Ukrainę. Natomiast obywatelom Ukrainy w Polsce, tak długo, jak to będzie możliwe, będziemy musieli zapewnić namiastkę normalności – dodał.
Piotr Wawrzyk zaznaczył, że agresja Rosji na Ukrainę, to wydarzenie, którego nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Jak stwierdził – niezalenie od tego, kiedy i jak zakończy się ta wojna, Europa i świat, po 24 lutego nie będą już takie same.
Z kolei ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej podkreślił, że otwartość serc i hojność Polaków w obliczu wojny na Ukrainie, jest imponująca. Dzięki temu także takie organizacje jak Caritas, mają możliwość niesienia wielokierunkowej pomocy dla uchodźców.
– Do tej pory Caritas Diecezji Kieleckiej ze zbiórki pozyskała prawie 1,6 mln zł. Te pieniądze są przeznaczane między innymi na zakup artykułów, których nie możemy dostarczać Ukraińcom w paczkach. Przygotowujemy się także do pomocy w postaci organizowania kursów, szkoleń i wsparcia przy znalezieniu pracy oraz stabilizacji w zaaklimatyzowaniu się w nowym środowisku – wyjaśnił.
Burmistrz Chmielnika Paweł Wójcik, który był jednym z uczestników dyskusji, zwracał uwagę na olbrzymie zaangażowanie zwykłych mieszkańców w akcje pomocowe organizowane przez samorząd. Jego zdaniem – jest to przykład na niesamowitą dobroć i poczucie empatii na krzywdę, jakiej doświadczają nasi sąsiedzi ze Wschodu.
W debacie wziął udział także senator Krzysztof Słoń. Jak stwierdził – skuteczna i efektywna pomoc dla uchodźców wymaga koordynacji na wszystkich szczeblach: rządowym, samorządowym, a także niezwykle istotnym szczeblu organizacji pozarządowych.
– Dobrze by było, aby na tym etapie, który trwa już ponad miesiąc wyciągnąć odpowiednie wnioski z tego, co się wydarzyło. Jest to potrzebne do tego, aby właściwie przyjąć uchodźców zapewniając im godziwe warunki życia. Po to także, aby zagwarantować im możliwość zafunkcjonowania w naszym społeczeństwie, nie jako uchodźcom, ale jako ci, którzy mogą rozwijać się w zakresie edukacyjnym, zapewnić możliwość pomocy społecznej, ale również dać możliwość pracy, aby mogli sami zarobić na chleb – ocenił.
Organizatorami debaty były Fundacja im. Stefana Artwińskiego oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach.