Zakupy uzbrojenia, zmiany w sposobie rekrutacji i finansowanie to tylko niektóre tematy, które omawiano w poniedziałek (28 marca) podczas konferencji „Ustawa o obronie Ojczyzny – Nowa Siła Wojska Polskiego”.
Podczas panelu „Nowoczesne Siły Zbrojne”, który miał miejsce w Akademii Sztuki Wojennej prelegenci rozmawiali o rozwiązaniach, które daje ustawa m.in. w kontekście modernizacji sił zbrojnych. Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON-ie, przyznał, że cały czas realizowane są plany zakupowe polskiej armii, w tym te związane z programami „Wisła”, „Harpia” czy kontraktem na zakup systemu Patriot.
– Zdajemy sobie jednak sprawę, że te wysiłki modernizacyjne, oparte zarówno o rodzimy, jak i zagraniczny przemysł obronny, muszą zostać zintensyfikowane – mówił Skurkiewicz.
Zauważył też, że konflikt w Ukrainie pokazał, w jakich dziedzinach Wojsko Polskie musi wzmacniać swoje zdolności: to np. obrona przeciwlotnicza, przeciwrakietowa, obszar pancerny.
Płk dr Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia, przypomniał o zakupach polskiej armii, w tym czołgach Abrams, bezzałogowych systemach rozpoznawczych, dwóch pierwszych satelitach obserwacyjnych. Jako przełomowy dla rozwoju sił zbrojnych ocenił wzrost wydatków na obronność.
– Skokowe przejście do 3 proc. PKB na obronność w przyszłym roku już teraz powoduje, że plany dotyczące zakupów są modyfikowane. Przyspieszamy podpisywanie umów wykonawczych w ramach programu „Narew”, planujemy też zakupy całej gamy dodatkowych środków dowodzenia i łączności, systemów termo- i noktowizyjnych, a także środków dla wojsk rakietowych i artylerii. Oczywiście, jeśli mówimy o jakichkolwiek zakupach, musimy brać pod uwagę, że poza sprzętem trzeba też mieć personel, m.in. wyszkolony do obsługi nowego sprzętu – mówił płk Kuptel.
Więcej na portalu internetowym Polska Zbrojna.
Polska firma technologiczne Creotech Instruments, produkująca systemy i podzespoły satelitarne oraz zaawansowaną elektronikę, rozpoczęła we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną budowę konstelacji trzech satelitów. Kooperacja z WAT prowadzona jest w ramach projektu PIAST, będącego elementem planu opracowania narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby polskiej armii.
– W ramach projektu PIAST zbudujemy oraz dostarczymy trzy platformy satelitarne w pełni oparte o nasz autorski standard HyperSat. Naszym zadaniem będzie także integracja działania satelitów z teleskopami optycznymi oraz napędem opracowanym specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia. Będzie to pierwsza komercjalizacja naszej platformy i to od razu w formie konstelacji. Jesteśmy dumni, że Creotech Instruments jest częścią tak prestiżowego projektu, którego odbiorcą końcowym będzie Ministerstwo Obrony Narodowej RP – informował rok temu na łamach portalu space24.pl dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.