Najdokładniejszym zegarem, który umożliwia korygowanie wszystkich urządzeń na Ziemi i w kosmosie jest zegar atomowy. Na czym polega tajemnica jego funkcjonowania?
Opiera się na procesie zachodzącym w atomie jednego z pierwiastków chemicznych – informuje Mateusz Kalisz, popularyzator wiedzy o astronomii z kanału Astrolife.
– Zegar atomowy bazuje na pomiarach częstotliwości wibracji atomów pierwiastka chemicznego jakim jest cez. W ciągu jednej sekundy występuje określona liczba wibracji i jest ona niezmienna, bez względu na warunki. Taki zegar może pomylić się o jedną sekundę dopiero po około 100 milionach lat – podkreśla.
Mateusz Kalisz dodaje, że zegary atomowe znalazły szerokie zastosowanie w naszym codziennym życiu, np. kiedy korzystamy z internetowej nawigacji w samochodzie.
– Satelity GPS mają na swoich pokładach zegary atomowe. Okazuje się że satelitom krążącym 20 tys. km od ziemi czas upływa zupełnie inaczej, niż nam tutaj na Ziemi. Zegary atomowe pozwalają im te różnice odmierzać i korygować – wyjaśnia.
Jak dodaje Mateusz Kalisz, na pomiar czasu duży wpływ ma grawitacja, dlatego w górach czas płynie szybciej niż na powierzchni morza. Tę zależność wieloma obliczeniami potwierdził Albert Einstein. Naukowiec ten zmienił podejście do czasu. Wcześniej uważano, że istnieje uniwersalny czas dla całego kosmosu, a on pokazał swoimi obliczeniami, że czas jest subiektywny i zależy od miejsca obserwacji – wyjaśnia pasjonat i podkreśla, że czas w kosmosie nie istnieje.
– Na Ziemi liczymy obieg Ziemi wokół Słońca i obroty wokół własnej osi, i dzielimy je na 24 mniejsze części, i tak dalej. Wyliczenie nie jest dokładne, dlatego co cztery lata trzeba dodać dzień do kalendarza – przypomina.