„Noc w Kielcach”, „Pejzaż z majonezem i luftbaną” czy „Wycieszka do zamku” – to tytuły zaledwie kilku prac Grzegorza Chudego, które będzie można zobaczyć w Kielcach. Wystawa akwareli tego twórcy zostanie otwarta w sobotę, 26 marca, o godzinie 17, w Galerii Wieża Sztuki.
Arkadiusz Latos z Wieży Sztuki wyjaśnia, że wydarzenie nazwano „Aerotram numer 6 Katowice – Kielce”.
– Pod tą nazwą kryje się przede wszystkim tramwaj, linia numer 6, a numer boczny 171 – mówi.
W ten sposób artysta nawiązuje do wspomnień z dzieciństwa, kiedy tramwajem numer 6 jeździł do Śląskiego Wesołego Miasteczka. Podobno na wygiętych przez szkody górnicze szynach zarzucało tak, że dynamiki podskoków i nagłych skrętów mogłaby pozazdrościć poczciwej „bance” niejedna karuzela. Lata minęły, a miłość do tramwajów pozostała.
I tak parę lat temu narodziła się koncepcja aerotramów, zwanych na śląsku „luftbanami”.
– Właśnie takim aerotramem artysta w swoich 14 pracach podróżuje po regionie świętokrzyskim – mówi Arkadiusz Latos.
– Artysta pokazał tam zakątki, architekturę, ciekawe miejsca. Mogę powiedzieć, że pojawią się skrzydła Zemły, czyli mojego profesora. Jestem wdzięczny, że jest ten motyw. Jest Wieża Sztuki, jest zamek w Chęcinach, Jędrzejów, skansen w Tokarni, ale jest również sentymentalna podróż starodawnym autobusem przez województwo świętokrzyskie. Grzegorz Chudy przygotowując te prace zrobił ukłon w stronę naszej galerii, w stronę naszego regionu – podkreśla.
Wszystkich prac jest 18. Oprócz tych związanych ze Świętokrzyskiem, artysta pokazuje swój ulubiony Śląsk, z którego też pochodzą charakterystyczne stworki, nazywane bebokami. Je także można wypatrzeć na obrazach.
Arkadiusz Latos zachęca, by przyjść na wernisaż i porozmawiać z Grzegorzem Chudym.
– Warto będzie spotkać artystę. Jak zwykle będzie niespodzianka i po tę niespodziankę także warto przyjść, bo to będzie giclee podpisane przez artystę – zapowiada.
Wstęp na wernisaż jest wolny.
Grzegorz Chudy
Urodzony w 1982 roku katowicki malarz-akwarelista. Ilustrator, konferansjer, muzyk, nauczyciel języka polskiego i języka śląskiego dla najmłodszych. Głównym motywem jego twórczości są surrealistyczne wariacje na temat Górnego Śląska, jednak aby nie zamykać się w świecie familoków, hałd i kopalń często tworzy cykle obrazów związane z jego podróżami. Charakterystycznym podpisem na jego akwarelach jest symboliczny czerwony balonik. Twórczość Grzegorza Chudego przepełniona jest żartem, ironią i satyrycznym spojrzeniem na świat. Jego sztuka, potrafi lekko traktować o sprawach poważnych i poważnie o sprawach lekkich.