116 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafi do Parafii Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie. Dotacja pozwoli na kontynuację prac remontowo-konserwatorskich w renesansowej kaplicy św. Anny.
Remont jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków Pińczowa trwa od 2019 roku. W procesie współfinansowania renowacji zabytkowego obiektu, od kilku lat uczestniczy m.in. samorząd Pińczowa.
Burmistrz Włodzimierz Badurak podkreśla, że do tej pory dzięki pomocy ministerialnej, wsparcia finansowego gminy i powiatu, udało się m.in. zabezpieczyć obiekt przed wilgocią oraz naprawić zniszczone fragmenty cokołu. Remont przeszła już także elewacja kaplicy i kruchty.
Z kolei w ubiegłym roku dzięki pomocy finansowej obu samorządów i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach przystąpiono do pierwszego etapu prac we wnętrzu kaplicy. Wówczas odkryto fragment bezcennych malowideł.
Burmistrz dodaje, że aktualnie przyznana dotacja pozwoli na dalszą renowację wnętrza zabytku oraz rekonstrukcję cennych polichromii, które zostały odkryte podczas prac. Malowidła te pochodzą prawdopodobnie z 1600 roku.
– Kiedyś ktoś je zamalował. Obrazują postaci świętych, m.in. św. Anny. Przede wszystkim prace obejmą renowację ścian, w tym malowideł ściennych i tych znajdujących się na suficie, a także naprawę posadzki. Liczymy, że w tym roku uda się zakończyć wszystkie prace. Ksiądz Dziekan Jan Staworzyński planuje organizację uroczystości odpustowych, mszy oraz innych działań sprawowania kultu religijnego – dodał.
– Kaplica to symbol naszego miasta, ale i Ponidzia – podkreśla burmistrz. – To bardzo ciekawy, zabytkowy obiekt z 1600 roku. Ma już ponad 420 lat. Obiekt zostanie udostępniony dla odwiedzających Pińczów wiernych i turystów.
Dotychczasowe prace przy renowacji kaplicy kosztowały już ponad 1 mln zł. Znajdująca się na szczycie wzgórza kaplica została wzniesiona według projektu Santiego Gucciego. Jej fundatorem był margrabia Zygmunt Myszkowski. Do jej budowy wykorzystano miejscowy kamień. Kaplica zbudowana jest na rzucie kwadratu i przykryta kopułą z latarnią.
Renowacji wymagają także stojące nieopodal kaplicy figury św. Pawła, św. Tekli oraz Michała Archanioła.