Miasto Kielce, gmina Chęciny oraz grupa kapitałowa PBI z Sandomierza, to laureaci konkursu Lider Ekonomii Społecznej 2021. Gala wręczenia statuetek i wyróżnień w plebiscycie urzędu marszałkowskiego odbyła się w Filharmonii Świętokrzyskiej.
Nagrody przyznano między innymi w kategoriach „samorząd prospołeczny”, biznes prospołeczny”, „podmiot ekonomii społecznej”.
Jak mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa, jednym z celów konkursu jest docenianie działań i inicjatyw przedsiębiorców, fundacji i samorządów, które walczą z wykluczeniem społecznym.
– Rolą samorządu województwa jest, aby promować idee ekonomii społecznej. Także samorządy oraz przedsiębiorcy poprzez m.in. tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, a także integracji lokalnych społeczności bardzo aktywnie włączają się w rozwój tego niezwykle ważnego aspektu naszej działalności – ocenia.
W kategorii samorząd prospołeczny powyżej 20 tys. mieszkańców, tytuł lidera ekonomii społecznej otrzymało miasto Kielce. Wśród małych samorządów, laureatem została gmina Chęciny. Burmistrz Robert Jaworski, podkreśla, że jest to wyróżnienie, które dedykuje wszystkim mieszkańcom gminy. Jak zaznacza, także w trudnym czasie wojny za naszą wschodnią granicą lokalna społeczność aktywnie włączyła się w solidarną i spontaniczną pomoc dla uchodźców.
– W działaniach naszego samorządu najważniejszy jest człowiek i jego dobro, Dlatego staramy się podejmować szereg takich działań, które pozwalają aktywizować zarówno społecznie i kulturalnie wszystkie grupy wiekowe naszej lokalnej społeczności. Inwestujemy i tworzymy żłobki i przedszkola, a także placówki oświatowe. Na terenie naszej gminy prężnie działa także uniwersytet trzeciego wieku. Działa także wiele klubów seniora, które pokazują, że jesień życia nie musi być nudna – ocenia.
Nagrodę specjalną otrzymała Caritas Diecezji Kieleckiej. Ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora organizacji podkreśla, że poza doraźnym wsparciem materialnym, osoby potrzebujące mogą dzięki Caritas uzyskać także pomoc w usamodzielnieniu się.
– Mamy między innymi ośrodek wspierania ekonomii społecznej, który jest swego rodzaju inkubatorem przedsiębiorczości i pomaga znaleźć zatrudnienie. Ponadto dla osób niepełnosprawnych prowadzimy między innymi warsztaty terapii zajęciowej i zakład aktywności zawodowej. Dla naszych podopiecznych możliwość podjęcia pracy jest szansą nie tylko na wsparcie materialne, ale przede wszystkim na wsparcie ich godności i kształtowanie poczucia, że są potrzebni – dodaje.
Podczas gali Lider Ekonomii Społecznej, wręczono także wyróżnienia dla dziennikarzy zaangażowanych w informowanie i promocje działań z zakresu ekonomii społecznej. Główną nagrodą została uhonorowana nasza redakcyjna koleżanka Magdalena Sitek.