Radni Komisji Rewizyjnej jednogłośnie, pozytywnie zaopiniowali uchwałę o udzieleniu absolutorium dla prezydenta Bogdana Wenty za rok 2021. Głosowanie odbyło się podczas wspólnego posiedzenia z Komisją Finansów Publicznych.
W ubiegłym roku miasto miało przeznaczyć 224 mln zł na wydatki majątkowe, czli inwestycje, tymczasem wydatkowanie zatrzymało się na poziomie 55 proc, co oznacza, że rozdysponowano jedynie 124 mln zł. Piotr Kisiel, przewodniczący komisji rewizyjnej, z klubu Prawa i Sprawiedliwości zwraca uwagę, że to prawdopodobnie najniższy wynik w historii, mimo to komisja zdecydowała się wydać pozytywną opinię.
– W kwestii wykonania budżetu wypowiedziały się już Regionalna Izba Rozrachunkowa oraz Biegły Rewident i wszyscy wypowiedzieli się pozytywnie, dlatego przychyliliśmy się do wniosku i również wydaliśmy pozytywną opinię. Jako radni podnosiliśmy kwestię, że wydatki majątkowe, które są związane z realizacją inwestycji są na bardzo niskim poziomie i nie pamiętam żeby w przeszłości statystyki oscylowały wokół 55 proc. To powoduje wątpliwość, czy wszystko zostało zrobione w sposób właściwy, a szczególnie te inwestycje, które były bardzo ważne dla mieszkańców Kielc. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że była pandemia, potem inne przeciwności losu, ale jednak to tylko 55 proc… Jednak biorąc wszystkie „za” i „przeciw” zdecydowaliśmy o udzieleniu absolutorium dla prezydenta – mówi Piotr Kisiel.
Podobne zdanie na ten temat ma Marcin Stępniewski z klubu Prawa i Sprawiedliwości, który uważa, że wydatki majątkowe są na skandalicznie niskim poziomie.
– To pokazuje dlaczego stan kieleckich ulic jest taki, a nie inny, ponieważ znaczna część z zaplanowanej kwoty miała być przekazana na inwestycje drogowe. Jeśli tych pieniędzy się nie wydatkuje, to nowe drogi nie mogą powstawać. Zupełnie nie przekonują mnie tłumaczenia miasta, że przedłużają się procedury i dlatego poziom wydatkowania jest tak niski, bo patrząc na poprzednie lata, ten poziom nie spadał poniżej 85 proc. Oczywiście są sytuacje losowe, które zmuszają do przesunięć w budżecie natomiast te statystyki są skandalicznie niskie – przyznaje Marcin Stępniewski.
Uwagi do budżetu za rok 2021 ma także Anna Myślińska, z klubu Koalicji Obywatelskiej.
– Mamy pozytywną opinię co do wykonania budżetu, ale każdy z radnych decydując się na udzielenie absolutorium finansowego ma pewne zastrzeżenia. Pojawiają się uwagi, że należy zakładać wyższe kwoty wykonalności pewnych zadań, np. drogowych, ponieważ wiadomo, że wzrasta inflacja i wykonawcy często rezygnują z podjętych działań. Więc jeśli chcemy realizować te zadania to musimy się inaczej do nich ustosunkować. Nie warto przetrzymywać pieniędzy, a warto iść do przodu. Powinien być także bardziej wydajny system, który usprawniłby ściąganie wierzytelności względem miasta tak, by te pieniądze trafiały właśnie do budżetu Kielc – dodaje radna.
O tym czy prezydent miasta Kielce otrzyma absolutorium z wykonania budżetu za 2021 rok, zdecydują radni podczas sesji absolutoryjnej, która odbędzie się 23 czerwca.