W Targach Kielce rozpoczęła się Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Uczestniczy w niej 170 wystawców z kilku krajów.
Podczas otwarcia imprezy odtworzono relację z wręczenia papieskiego medalu Per Artem ad Deum. Wyróżnienie zawsze przekazywane jest laureatowi, w trakcie SACROEXPO. W tym roku odebrał je wybitny włoski reżyser Giuseppe Tornatore. Medal wręczyli mu kardynał Gianfranco Ravasi – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury, biskup Marian Florczyk oraz prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń.
Prezes podkreślił, że jest to nagroda dla artystów, którzy odkrywają piękno sakralne. – Dotychczas to wyróżnienie otrzymało 30 osób, w tym m.in. Ennio Morricone, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Penderecki, Wincenty Kućma i Leszek Mądzik. W tym roku Giuseppe Tornatore otrzymał nagrodę za pokazywanie prawdy, która jest emocjonalnym doświadczeniem w relacji z nieskończonym i niepoznawalnym. W dorobku artystycznym reżysera można znaleźć wiele złożonych metafor i religijnych alegorii. Tornatore jest twórcą słynnych realizacji, między innymi oscarowego filmu „Cinema Paradiso”, „Malena” z Monicą Bellucci w roli głównej oraz „Czysta formalność” – przypomniał prezes.
W otwarciu uczestniczył też arcybiskup Henryk Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie. Przyznał on, że to jego pierwsza wizyta na SACROEXPO, jednak wydarzenie to jest znane na całym świecie. – Podczas mojej pierwszej podróży do Stanów Zjednoczonych, odwiedziłem w Chicago sklep z dewocjonaliami. Okazało się, że prowadzą go potomkowie polskich emigrantów i zapytali mnie skąd pochodzę. Powiedziałem więc, że pracuję w diecezji kieleckiej, na co oni „Ach Kielce!” W zeszłym roku było tam takie duże wydarzenie SACROEXPO, które znamy, ponieważ importujemy większość naszych artykułów właśnie z Polski. Byłem bardzo dumny, że nawet za oceanem Kielce i to co się tu dzieje, jest sławne – mówił.
– Sztuka towarzyszyła działalności kościoła katolickiego już od zarania dziejów i bardzo się cieszę, że miejscem spotkania twórców tego co służy posłannictwu Bożemu jest stolica diecezji kieleckiej. Chodząc po pawilonach uświadomiłem sobie, ile rzeczy jest potrzebnych do prowadzenia, z pozoru prostych rzeczy, czyli obsługi kościoła. Jak mówił św. Tomasz z Akwinu „piękne jest to, co się podoba, będąc oglądane”. I chodząc po tych halach można się cieszyć, pomimo kryzysu w sztukach pięknych – stwierdził arcybiskup.
Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że dynamiczny rozwój pokazuje, jak wielka odpowiedzialność spoczywa na branży sakralnej.
– Wytwory branży sakralnej mają ułatwić nam kontakt z wartościami duchowymi, które od lat głosi kościół. Bardzo istotne jest to, że zarówno sztuka sakralna, jak i wyposażenie świątyni to bardzo delikatna sfera, dlatego z niepokojem patrzę, czy te trendy nie idą zbyt daleko i czy nie ulegamy modom, które towarzyszą nam w każdej innej dziedzinie życia. Tutaj bardzo łatwo przekroczyć pewną niewidzialną granicę, zwłaszcza gdy ludzie zatracą ten pierwiastek duchowy – zaznaczył senator.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz stwierdził, że wbrew pozorom kościoły stale się rozwijają, zwłaszcza te katolickie.
– To, że kościoły pięknieją, liturgie pięknieją, to tylko dobrze świadczy o nas. Staramy się nasze powinności w stosunku do Boga wykonywać w wyjątkowej przestrzeni i schludnie ubrani i bardzo się cieszę, że tu w Kielcach możemy podziwiać wyjątkowe przedmioty – skomentował wojewoda.
Podobne zdanie ma w tym temacie wicewojewoda Rafał Nowak. – Każdy kościół to dom Boga, więc wszyscy ci, którzy za to odpowiadają podczas targów mogą znaleźć wszystko to co jest potrzebne do wyposażenia kościoła w XXI wieku i może służyć zarówno wiernym jak i kapłanom – dodał wicewojewoda.
Targi SACROEXPO potrwają do środy 8 czerwca. Wstęp jest bezpłatny.