W Koprzywnicy uroczyście otwarto rynek po kompleksowej modernizacji. Prace kosztowały prawie 1 mln 100 tysięcy złotych. Większość pieniędzy pochodziła z rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych.
Dzisiejsze świętowanie zakończenia inwestycji zgromadziło wielu mieszkańców. O oprawę historyczną zadbała Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Można było zobaczyć przemarsz księcia Bolesława Wstydliwego do rynku miasta, gdzie został powitany, po czym odczytano akt lokacji miasta.
Burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska przypomniała zakres wykonanych prac. Podkreśliła, że były one konieczne, a mieszkańcy czekali na tę inwestycję wiele lat. W rynku przebudowano całą ulicę wraz z wymianą wodociągu. Wybudowano nowe alejki z kostki brukowej, parkingi oraz oświetlenie, dokonano nowych nasadzeń zieleni, zainstalowane zostały elementy małej architektury przypominające o historii Koprzywnicy, w tym o Bolesławie Wstydliwym, który nadał tej miejscowości m.in. przywileje na organizację targów.
W uroczystościach uczestniczył poseł PiS Marek Kwitek. W rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że do Koprzywnicy ma szczególny sentyment, ponieważ miasto posiada bogatą, piękną i zarazem tragiczną historię. Jego zdaniem, przywracanie blasku takim miejscom jest obowiązkiem i spełnieniem testamentu przodków, którzy to dziedzictwo budowali.
– Takie miejsca trzeba unowocześniać i modernizować po to, aby stawały się wizytówką. Rządowe pieniądze zostały właściwie zagospodarowane. Tych środków nie dostają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci, tylko mieszkańcy. To dla nich powstają inwestycje, których oczekują, nikt niczego z góry nie narzuca – dodał poseł.
Mieszkańcy miasta chwalą to, w jaki sposób zmodernizowano rynek. Podkreślają, że jest on estetyczny, wykonany z gustem. Poza tym, można usiąść w otoczeniu zieleni.
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podczas uroczystości w Koprzywnicy przypomniał, że już od czasów starożytnych rynek, czyli agora, pełnił ważną funkcję, służył spotkaniom ludzi.
– Koprzywnica ma wspaniałą tradycję sięgającą średniowiecza i cystersów, którzy też tworzyli tutaj wspólnotę i oddziaływali na całe środowisko. Nauczyli ludzi uprawiać ziemię oraz czytać. Bardzo bym chciał, aby Koprzywnica była lepiej znana w Polsce i na świecie, by przyjeżdżali tu ludzie, by spotykali się – stwierdził hierarcha.
Otwarcie rynku miasta po rewitalizacji połączone jest z Gminnym Dniem Dziecka. Są liczne atrakcje dla najmłodszych np. darmowa strefa zabaw i dmuchańce. Są też stoiska przygotowane m.in. przez koła gospodyń wiejskich.