Duże remonty, zakup drona antysmogowego oraz przygotowanie do utworzenia zielonych ogrodów, to tylko część projektów, które będą realizować Starachowice dzięki wsparciu z tak zwanych funduszy norweskich.
Starachowice znalazły się na 3. miejscu spośród ponad 200. samorządów starających się o dofinansowanie w ramach programu Rozwój Lokalny. Miasto pozyskało w sumie 16 mln zł. Starachowice nawiązały też współpracę z norweskim miastem Bergen.
– Będziemy korzystać z wiedzy i doświadczenia partnerów z Norwegii. Postaramy się wprowadzać najlepsze rozwiązania w Starachowicach. To wyjątkowo trudny projekt, ale bardzo dobry dla miasta, bo dotyka wielu aspektów życia m.in. edukacji, ekologii, rozwoju, przedsiębiorczości czy aktywności społecznej. Dołożymy wszelkich starań, by zrealizować go jak najlepiej – podkreśla prezydent Marek Materek.
Goście z Bergen w Starachowicach poznawali system usług społecznych, politykę mieszkaniowej czy szkolnictwo.
Kluczowe działania Starachowic koncentrowały się będą się na dwóch inwestycjach. Pierwsza to budowa nowego łącznika przy budynku Pałacyku wraz z zagospodarowaniem otoczenia i wyposażeniem. Druga to utworzenie centrum edukacji ekologicznej dla młodzieży i mieszkańców w Szkole Podstawowej nr 11. Powstanie tam tak zwana EkoSzkoła, ale wcześniej konieczne jest opracowanie dokumentacji, remont budynku, zakup wyposażenia i opracowanie kursów edukacyjnych.
Miasto przygotuje też dokumentację techniczną, dokumenty strategiczne oraz koncepcje działań, które zostaną wykorzystane do realizacji projektów z zakresu m.in. mieszkalnictwa, ochrony środowiska, edukacji. Powstanie świetlica środowiskowa i Centrum Aktywności Społecznej na Osiedlu Wzgórze. W świetlicy odbywały się będą ciekawe zajęcia dla dzieci i dorosłych, ale prowadzone będzie także doradztwo branżowe. Na mieszkańców czekali będą m.in. psycholog i trener rodzinny. Oprócz tego zorganizowane zostaną szkolenia, warsztaty, kampanie społeczne m.in. dla seniorów, młodzieży oraz osób z niepełnosprawnościami.
W ramach działań ekologicznych miasto zakupi drona antysmogowego do kontrolowania jakości powietrza w mieście. Ponadto powstanie także dokumentacja projektowa do utworzenia zielonych ogrodów przy miejskich placówkach oświatowych. Z ochroną środowiska ściśle wiąże się polityka mieszkaniowa. Dzięki projektowi powstanie dokumentacja dwóch ekologicznych budynków mieszkalnych oraz dodatkowo dokumentacja osiedla mieszkaniowego, które planowane jest w miejscu starego szpitala.
Edukacja, oprócz kursów ekologicznych, to także warsztaty dla młodzieży pod nazwą „Moja własna firma”, opracowanie i wdrożenie pilotażowego programu młodzieżowego „Kompetencje Przyszłości”, cykl szkoleń dla organizacji pozarządowych.
Wsparcie finansowe z programu Rozwój Lokalny pozwoli na profesjonalizację samorządu tj. organizację szkoleń i kursów językowych dla pracowników gminy. Zaplanowano także ułatwienia dla osób niewidomych i słabowidzących w Urzędzie Miejskim zapewniając między innymi nakładki z napisami w alfabecie Braille’a.
Powstanie też całkowicie nowa strona internetowa miasta. Zintegrowane będą z nimi nowy miejski portal ekologiczny oraz portal dla organizacji pozarządowych wraz z nowym generatorem ofert i wniosków. Ponadto powstanie nowa identyfikacja wizualna miasta, foldery promujące Starachowice i lokalnych przedsiębiorców.
Powołany zostanie również asystent międzykulturowy wspierający działania cudzoziemców i koordynujący prace pomocowe dla Ukrainy. Jednym z już realizowanych zadań jest nauka języka polskiego przez uchodźców z Ukrainy.
Projekt będzie realizowany do kwietnia 2024 roku.