W Małogoszczu – w trakcie koncertu Radia Kielce „Jawor u źródeł kultury. Zaproszenie” – muzyka ludowa połączyła pokolenia od nastolatków po seniorów. Podobnie było w Michałowie, gdzie również odbył się koncert będący zaproszeniem na Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” 2022.
Urszula Sieradzka z zespołu Ignacowianki, która ma 19 lat i jest najmłodszą członkinią zespołu powiedziała, że dołączyła do składu, by kultywować pamięć swojej mamy.
– Moja mama zmarła dwa lata temu i postanowiłam wtedy dołączyć, bo zawsze podobało mi się to co robi, chciałam czerpać z niej inspirację, mieć taki piękny strój. W zespole bardzo mi się podoba atmosfera, sporo jeździmy, śpiewamy, zwiedzamy, jest naprawdę fajnie – opowiada.
Z kolei Waldemar Stępień jest najstarszym członkiem zespołu „Bochenianki”. Śpiewa tradycyjny repertuar, ale i utwory o Bocheńcu, z którego pochodzi. Część utworów jest do tańca, a niektóre są bardziej melancholijne.
– Mam 86 lat i śpiewam w zespole Bochenianki. W kapeli jest 10 osób, które śpiewają, a jest i świetny akordeonista – mówi pan Waldemar.
Na Rynku w Małogoszczu nie zabrakło także widzów – sympatyków muzyki ludowej.
– Muzyka sama w sobie łagodzi obyczaje, jednoczy ludzi i bawi, co w tych dziwnych czasach jest świetną alternatywą – mówi Paweł z Małogoszcza.
– Jestem wychowana na takiej muzyce. Znam kapelę Heńka, pięknie tam grają na harmoszce, więc będę słuchać – mówiła kolejna z osób.
– Mamy wspaniałych gości z powiatu zawierciańskiego. To Zespół Korona Żarnowca – dodał burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski.
W Małogoszczu zagrali i zaśpiewali: Zespół Śpiewaczy „Bochenianki”,Dariusz Adamczyk, Zespół Śpiewaczy „Ignacowianki”, Zespół Korona Żarnowca, Zespół Pieśni i Tańca DK „Małogoszcz” i Kapela Heńka.
„Jawor u źródeł kultury. Zaproszenie” to nie tylko muzyka, ale także integracja, kultywowanie tradycji i możliwość skosztowania lokalnych specjałów. Koncertom towarzyszy degustacja lokalnych specjałów, które przygotowały koła gospodyń wiejskich. Maria Kowalska z KGW „Piekiełko” zachęcała do skosztowania np. piekielnych pierogów.
– Mamy trzy rodzaje pierogów: z kapustą i mięsem, z kapustą i grzybami i pierogi „z piekła rodem”, które kiedyś nazywały się ruskie – wymienia.
Z kolei na dzieci czekały dmuchane place zabaw, wata cukrowa i balony.
Starosta jędrzejowski Paweł Faryna podkreślał, że koncerty „Jawor u źródeł kultury. Zaproszenie” integrują lokalną społeczność.
– Mieszkańcy naszego powiatu i gminy Małogoszcz pragną spotykać się, po dwóch latach pandemii ludziom brakuje spotkań. Chcą się bawić, śpiewać, tańczyć i integrować społecznie – dodał.
W Małogoszczu zagrali i zaśpiewali: Zespół Śpiewaczy „Bochenianki”,Dariusz Adamczyk, Zespół Śpiewaczy „Ignacowianki”, Zespół Korona Żarnowca, Zespół Pieśni i Tańca DK „Małogoszcz” i Kapela Heńka.
Koncert „Jawor u źródeł kultury. Zaproszenie” odbył się także w Michałowie.
Na scenie przy urzędzie gminy Michałów swoją twórczość zaprezentowało pięć zespołów, które upowszechniają muzykę ludową w regionie. Wszystkie z bogatym repertuarem. Wśród nich m.in. Zespół Przystań. Członkinie Monika Lemańczyk i Katarzyna Bednarska podkreślały, że należy podtrzymywać i pielęgnować kulturę ludową, szczególnie, że widać jej zanik.
– To nasza kultura, warto więc ją promować i na takie imprezy przybywać, żeby ta muzyka ludowa nie zaginęła. To nasze korzenie, a jak wiemy, korzenie są podstawą wszystkiego – mówiły.
Koncert zgromadził miłośników ludowych melodii i przyśpiewek z powiatu pińczowskiego. Ci, którzy przysłuchiwali się występom, nie szczędzili braw, a wykonawcy porwali ich swoim śpiewem do tańca. Zaznaczyli, że muzyka ludowa, sprzyja przede wszystkim dobrej zabawie.
Imprezie towarzyszył kiermasz produktu lokalnego. Panie z Chaty Boguckiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich „Skowronianki” ze Skowronna Dolnego częstowały tradycyjnymi potrawami.
– Mamy paszteciki z soczewicą, placki, smalec swojski czy ciasto drożdżowe – wymieniały.
Starosta pińczowski Zbigniew Kierkowki podkreślił, że na scenie wystąpili wspaniali artyści z naszego regionu.
– Muzyka ludowa jest bardzo ważna, daje inspirację wszystkim innym gatunkom muzyki. Dziękuję Radiu Kielce, że wystąpiło z taką inicjatywą, że mogliśmy się dzisiaj tutaj spotkać – dodał.
Mirosław Walasek, wójt gminy Michałów nie krył radości, że czołówka zespołów ludowych z powiatu pińczowskiego, kultywująca muzykę naszych ojców i dziadów wystąpiła właśnie w Michałowie.
– Dziękuję wszystkim artystom, którzy przybyli do nas oraz staroście, że wyraził zgodę, żeby w Michałowie taki koncert mógł się odbyć – mówił.
Wójt gminy Kije, Tomasz Socha dodał, że tego typu koncerty to ukłon w stronę wykonawców, którzy mogli zaprezentować swoje umiejętności lokalne przed szerszą publicznością.
Muzykę ludową usłyszeliśmy również w wykonaniu takich zespołów jak: folklorystyczny Zespół Złocowianki, Kapela „Mierzawa”, Zespół śpiewaczy „Kozubowianki” i Zespół Śpiewaczy „Kasztelanie” z Gminy Kije.
Imprezę prowadzili Magdalena Sitek i Stanisław Blinstrub z Radia Kielce. Nie zabrakło atrakcji w postaci balonów.
„JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY. ZAPROSZENIE” – SPRAWDŹ, W KTÓRYCH MIEJSCOWOŚCIACH I KIEDY ODBĘDĄ SIĘ KOLEJNE KONCERTY
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022”.