Artur Rubinstein – wybitny pianista XX wieku, wielki propagator utworów Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, będzie bohaterem kolejnego spotkania z cyklu „Artyści i ikony”, organizowanego przez Fundację im. Edwarda Kusztala.
Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 5 czerwca.
– Spotkanie jest zatytułowane „Artur Rubinstein – obywatel Łodzi, obywatel świata” – zapowiada Magdalena Kusztal, która poprowadzi imprezę.
– Opuścił Łódź przed wojną, przeczuwając co może się stać z rąk nazistów. Zresztą przeżyła tylko jedna osoba z rodziny Rubinstein. Włóczył się po całym świecie. Mieszkał w Paryżu, Stanach Zjednoczonych, w Ameryce Południowej, wiec niewątpliwie był obywatelem świata, który podkreślał, że Polskę nosi w sercu. W 1945 roku, kiedy w San Francisco była konwencja utworzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych i zobaczył, że nie ma polskiej reprezentacji, nie ma polskiej flagi, powiedział: nie zaprosiliście Polski, która poniosła takie ofiary w czasie II wojny światowej, walczyła o cały świat, to w takim razie wam zagram. I zagrał najpiękniejszego na świecie „Mazurka Dąbrowskiego” – mówi.
Magdalena Kusztal dodaje, że w czasie swojego wieloletniego życia, Artur Rubinstein, wielokrotnie wracał do Polski.
– Odwiedzał Żelazową Wolę, był wielkim orędownikiem Chopina, choć jak mówił, kochał wszystkich kompozytorów. O dziwo nigdy nie zagrał utworów Ludomira Różyckiego, więc patrona naszej kieleckiej szkoły muzycznej. Dowiemy się dlaczego, zwłaszcza, że u ojca Ludomira Różyckiego pobierał lekcje – zauważa.
Artur Rubinstein był barwną postacią, geniuszem muzycznym, który kochał życie i kobiety, ale jak zaznacza Magdalena Kusztal, kobietą, która spędziła z nim całe życie, była Nela Rubinstein. O niej też będzie mowa podczas niedzielnego spotkania.
– Córka Emila Młynarskiego, czyli dyrektora opery w Warszawie, była towarzyszką jego życia, jego jedyną żona. Podczas swoich podróży zbierała przepisy kucharskie, napisała publikację „Smaki Neli”. Ta książka stała się bestsellerem w Ameryce i o tej książce Neli Rubinstein, i o niej samej, też będziemy wspominać – zapowiada.
W związku z bohaterami spotkania, nie zabraknie gości. Dorota Burak, szefowa kultowej cukierni w Kielcach, według przepisów Neli Rubinstein przygotuje deser. Natomiast o muzyczne klimaty zadba Artur Jaroń – pianista, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach. Pojawią się też młodzi artyści grający na fortepianie.
Spotkanie z cyklu „Artyści i ikony” odbędzie się w niedzielę, 5 czerwca, o godz. 18, w studiu Radia eM w Kielcach. Wstęp wolny.