Będziemy zachęcać do uczestniczenia w „Ogólnopolskim Festiwalu Kultury Ludowej – Jawor u źródeł kultury”.
Po raz pierwszy wydarzenie, organizowane przez Polskie Radio Kielce od 2010 roku, ma formułę ogólnopolską. 26 czerwca 2022 roku w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni zaprezentują się zespoły ludowe z całego kraju. Dzień wcześniej ulicą Sienkiewicza w Kielcach przejdzie barwny i rozśpiewany korowód uczestników festiwalu.
Zanim jednak nastąpi wielki finał we wszystkie weekendy czerwca poprzedzające to wydarzenie zapraszamy na koncerty pod wspólną nazwą „Jawor u źródeł kultury. Zaproszenie” w różnych miejscowościach województwa świętokrzyskiego.
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 3 czerwca, 154 dzień roku.
Do końca roku pozostało 211
Wschód słońca w Kielcach: 04:31
Zachód słońca w Kielcach: 20:41
Dzień trwa 16 godzin i 9 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 14 minut.
Imieniny obchodzą: Kewin, Leszek oraz Andrzej, Bratumiła, Cecyliusz, Ferdynand, Franciszek, Izaak, Jan, Joachim, Karol, Klotylda, Laurencjusz, Laurentyn, Maciej, Owidia, Owidiusz, Paula, Piotr, Tamara, Wawrzyniec
*****
Przysłowie na dziś:
„Czerwiec po deszczowym maju, często dżdżysty w naszym kraju”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Savoir-Vivre
Dzień Dobrej Oceny
Światowy Dzień Roweru
*****
PIĄTEK, 3 CZERWCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1726 r. – 3 czerwca biskup Konstanty Felicjan Szaniawski wydał akt erekcyjny seminarium kieleckiego, zatwierdzony przez papieża Benedykta XIII bullą z 2 czerwca 1728 roku.
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE: kapucyn Agrypin Konarski, właściwie Piotr Paweł Konarski kapelan w powstaniu styczniowym: w trakcie bitwy pod Grochowiskami z krzyżem i rewolwerem w rękach zagrzewał powstańców do boju. 19 kwietnia w czasie bitwy pod Grzybową Górą, stanął na czele kosynierów i rozbił trzykrotnie silniejszy oddział rosyjski. 3 czerwca został w Warce aresztowany przez kozaków. Osadzony w Cytadeli Warszawskiej. Skazany na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano 12 czerwca na stokach Cytadeli w obecności jego spowiednika o. Honorata Koźmińskiego.
1902 r. – w Grodzisku zmarł Adolf Dygasiński zwany „piewcą Ponidzia”. Urodził się 7 7 marca 1839 w Niegosławicach koło Pińczowa.
1924 r. – pierwsze w dziejach Skarżyska-Kamiennej wybory do Rady Miejskiej,
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: po zasadzce na rytwiańskich żandarmów na trakcie w turskim lesie (2 czerwca 1943r.) Niemcy przeprowadzili pacyfikację wioski Strużki , mordując przy tym co najmniej 74 osoby; walka obronna „Jędrusiów”, dzięki której około połowa mieszkańców przeżyła.
1945 r. – połączone siły oddziałów „Buka” i „Michała” przeprowadziły atak na więzienie w Pińczowie. Grupie szturmowej nie odpaliły ładunki którymi miała wysadzić więzienna bramę. Zarządzono odwrót. Atakujący mieli trzech rannych. Po stronie UB był jeden zabity i jeden ranny.
1991 r. – do Kielc przybywa Ojciec Święty Jan Paweł II, bierze udział w uroczystościach zamknięcia III synodu Kościoła Kieleckiego. Biskup kielecki Stanisław Szymecki ogłosił Matkę Bożą Łaskawą Kielecką patronką Kielc. Msza na lotnisku w Masłowie.
PIĄTEK, 3 CZERWCA: W POLSCE
1460 r. – wojna trzynastoletnia: papież Pius II ekskomunikował walczące z zakonem krzyżackim stany pruskie oraz ich sprzymierzeńców, czyli króla Polski Kazimierza IV Jagiellończyka i jego poddanych,
1918 r. – rządy Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch ogłosiły deklarację, w której stwierdzano: Utworzenie zjednoczonego i niepodległego Państwa Polskiego z wolnym dostępem do morza, stanowi jeden z warunków trwałego i sprawiedliwego pokoju oraz panowania prawa w Europie. Deklaracja była wynikiem skutecznych działań dyplomatycznych prowadzonych przez Romana Dmowskiego i Komitet Narodowy Polski,
1916 r. – rozpoczął się strajk górników w Zagłębiu Dąbrowskim,
1925 r. – po raz pierwszy do niepodległej Polski przyjechała Maria Skłodowska-Curie,
1932 r. – dokonano oblotu samolotu RWD-6,
1939 r. – otwarto Tor wyścigów konnych Służewiec w Warszawie.
PIĄTEK, 3 CZERWCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 15:00, Warszawa: Prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce – planowane jest wystąpienie prezydenta