Nowe przepisy regulujące życie Kościoła lokalnego, dostosowane do współczesnych realiów – to efekt 5-letnich prac synodu diecezji sandomierskiej, który w czwartek (02.06) zakończy pracę. Uroczyste podsumowanie odbędzie się w katedrze.
Synod to coś w rodzaju parlamentu całej diecezji. Ustawy podpisuje biskup, a jest ich niemal tysiąc, niektóre bardzo opisowe, a inne krótkie, dwuzdaniowe.
Dotyczą wielu aspektów: od narodzin człowieka i chrztu, do śmierci, spraw związanych z pogrzebem, ale także inne codzienne sprawy, które załatwia się w Kościele, to również kwestie dotyczące ewangelizacji oraz liturgii – powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Ostatni synod pracował 23 lata temu, dlatego kolejne obrady były potrzebne.
– W tym okresie wiele się zmieniło, np. sposób podejścia Polaków do wiary, kwestia apostazji, wypisywania się z lekcji religii. Synod musi odpowiedzieć na te problemy szukając nowych rozwiązań – stwierdził biskup ordynariusz.
Nad nowymi przepisami pracowały zespoły i zgromadzenia plenarne z udziałem ponad 200 osób, zarówno duchownych, jak i świeckich.
Powstał cały zbiór dokumentów synodalnych wydanych w formie książki.
– Każdego dnia zdarzają się jakieś problemy, myślę, że synod będzie pomocny w ich rozwiązywaniu, a ponadto zintegruje ludzi, bo te przepisy sprawią, że we wszystkich parafiach diecezji będą obowiązywały te same zasady – powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Do tej pory były w tym zakresie duże różnice, zwłaszcza pomiędzy parafiami położonymi na terenie innych województw. Diecezja sandomierska leży przede wszystkim na terenie województwa świętokrzyskiego, ale także podkarpackiego i lubelskiego. Pandemia przedłużyła prace synodu o 2 lata.
Zbiór dokumentów synodalnych podzielony jest na cztery działy. Pierwszy to osoby w Kościele. Zapisane regulacje dotyczą wiernych świeckich i duchowieństwa oraz życia konsekrowanego. Drugi opisuje centralne i terenowe struktury diecezji. Jest też część dotycząca działalności Kościoła. Zawarte w nim przepisy mówią m.in o ewangelizacji, dialogu religijnym, duszpasterstwie, działalności charytatywnej, ochronie dzieci i młodzieży. Ostatni rozdział dotyczy dóbr doczesnych Kościoła.
Z okazji zakończenia prac synodu diecezji sandomierskiej dziś o godzinie 17.30 w sandomierskiej katedrze odbędzie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem metropolity lubelskiego abp Stanisława Budzika.