Już w sobotę (4 czerwca) zapraszamy na koncert muzyki ludowej w Małogoszczu.
Jan Tracz dyrektor Domu Kultury w Małogoszczu podkreśla, że przeglądy twórczości ludowej i koncerty umacniają kulturę w regionie.
– Po przeglądach organizowanych przez Dom Kultury w Małogoszczu stopniowo zainteresowanie tą stroną kultury wzrastało i powstawały kolejne zespoły ludowe: najpierw „Bochenianki” w Bocheńcu, a potem, po jeszcze kilku prezentacjach folklorystycznych, Zespół Pieśni i Tańca DK „Małogoszcz” – mówi.
Jak dodaje Jan Tracz – aktywizacja twórców ludowych sprawiła, że w tradycyjną kulturę zaczęto w Małogoszczu inwestować, zakupione zostały instrumenty i stroje ludowe w pracowni w Opocznie.
– Planując stroje dla naszego zespołu konsultowałem wszystko z kustosz Muzeum Wsi Kieleckiej, Małgorzatą Imiołek, aby były dopasowane do regionu. Są nieco mniej bogate niż te krakowskie np. z okolic Miechowa, ale na scenie wypadają równie okazale – zapewnia dyrektor.
Paweł Faryna, starosta jędrzejowski, który aktywnie zaangażował się w organizację koncertu podkreśla, że kultura ludowa jest w powiecie żywa, co objawia się choćby tym, że na terenie wszystkich 9 gmin jest aż 116 aktywnych Kół Gospodyń Wiejskich i całe mnóstwo zespołów ludowych i śpiewaczych. Głównie w okresie letnim prezentują się one na wszelkiego rodzaju przeglądach, festiwalach i piknikach, nie tylko w naszym województwie, ale i w całym kraju.
– Powiat jędrzejowski corocznie ma swój dzień w sierpniu na Europejskich Targach Produktów Regionalnych w Zakopanem. Każdego roku reprezentacja powiatu, z którą również jadę, zabiera ze sobą zespoły ludowe i KGW z jednej gminy. W poprzednim roku pojechali z nami przedstawiciele gminy Małogoszcz, w tym będzie to gmina Wodzisław. Jest to wspaniała promocja regionu i powiatu właśnie w kontekście kultury tradycyjnej – mówi starosta.
4 czerwca na Placu Tadeusza Kościuszki w Małogoszczu zagrają i zaśpiewają: Zespół Śpiewaczy „Bochenianki”, Dariusz Adamczyk, Zespół Śpiewaczy „Ignacowianki”, Zespół Korona Żarnowca, Zespół Pieśni i Tańca DK „Małogoszcz” i Kapela Heńka.
Koncerty „Jawor u źródeł kultury. Zaproszenie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2022”.
Zanim jednak nastąpi wielki finał, we wszystkie weekendy czerwca poprzedzające to wydarzenie zapraszamy na koncerty w różnych miejscowościach województwa świętokrzyskiego, podczas których rozsmakujemy się w kulturze ludowej. Koncerty, pod wspólną nazwą „Jawor u źródeł kultury. Zaproszenie” będą się zaczynać w Państwa miejscowościach zawsze o godzinie 18. A kiedy się skończą? To już zależy od Państwa… Będzie można pośpiewać i potańczyć! Wystąpią kapele i zespoły ludowe, koła gospodyń wiejskich przygotują regionalne przysmaki.
Także w Michałowie już w najbliższą sobotę rozbrzmiewać będzie muzyka ludowa z różnych części powiatu pińczowskiego.
Na deskach tamtejszego amfiteatru, swój repertuar zaprezentuje pięć podmiotów wykonawczych, w tym zespoły śpiewacze, ludowe, będzie też kapela.
Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in. Zespół Przystań, który został utworzony w 2012 roku przez radę rodziców przy Szkole Podstawowej w Chrobrzu. Aktualnie składa się z dziewięciu osób. Zespół cieszy się popularnością wśród miejscowej społeczności i odnosi sukcesy. Panie występują na różnych wydarzeniach: dożynkach, świętach strażackich, festynach oraz przyjęciach okolicznościowych. W 2018 roku nagrały i wydały płytę z piosenkami biesiadnymi. Ich mottem jest „Przystań, posłuchaj, a może ci się spodoba”.
Jak informuje Gabriela Kłap, członkini zespołu, już w sobotę panie zaprezentują bogaty repertuar folkowo-ludowy. Wykonają utwory: „Oj zagraj mi muzyko”, „Wyszłabym za dziada”, „W moim ogródeczku” i piosenki z repertuaru „Rokiczanki”.
– My pasjonujemy się tym gatunkiem muzyki, bardzo nam się to podoba, inspirujemy innych do zabawy, a młodzież do tego, żeby korzystała z tych dobrodziejstw, które daje nam nasza kultura. Zarażamy radością. Zachęcam do wzięcia udziału w koncercie. W sobotę wszystkie drogi prowadzą do Michałowa – zaznacza.
Do tańca porwie także m.in. folklorystyczny Zespół Złocowianki. Powstał w grudniu 1999 roku. Obecnie liczy 9 osób. Występy pań cieszą się dużą popularnością w gminie Złota, powiecie pińczowskim, a nawet całym województwie świętokrzyskim. Zespół uczestniczył m.in. w Buskich Spotkaniach z Folklorem, gdzie zdobył wyróżnienia. Panie nagrały również płytę z przyśpiewkami ludowymi.
Jak informuje Jolanta Piwowarska, członkini zespołu, w muszli koncertowej w Michałowie zaprezentują piosenki: „Już mi się to stało”, „Szła dziewczyna”, „W moim ogródeczku”, „Drożyneczka” i inne.
– Zapraszamy do zabawy, bo to jest muzyka taneczna, bo ta muzyka, to nasze korzenie. Będzie miło, radośnie i tanecznie. Przybądźcie państwo zaśpiewać razem z nami – zachęca.
Do dobrej zabawy zachęca także Kapela „Mierzawa”. Członkowie grają na klarnecie, trąbce, kontrabasie, akordeonie, mają też solistkę.
Kapela powstała we Wrocieryżu z inicjatywy Zygmunta Miki i Janusza Ryńskiego. Występowała m.in. przed publicznością z okazji różnych uroczystości np. świąt ludowych, dożynek. Członkowie brali też udział w wielu przeglądach takich jak „Cepeliada” w Krakowie, prezentując kulturę ludową Ponidzia. W tym roku kapela brała udział w konkursie finałowym i dostała nominację do 46. Buskich Spotkań z Folklorem.
Zygmunt Mika podkreśla, że Kapela „Mierzawa” chce kultywować tradycje ludowe poprzez muzykowanie i śpiew.
– Zagramy oberki, poleczki i walczyli. Teksty do naszej muzyki są humorystyczne. Zapraszamy do Michałowa wszystkich spragnionych muzyki ludowej i do tańca – mówi.
Sekretarz Starostwa Powiatowego w Pińczowie Wioletta Usnarska dodaje, że miłośników folku i muzyki ludowej w powiecie pińczowskim nie brakuje. Nasz region śmiało może się pochwalić wyjątkowym dorobkiem tego gatunku.
– Serdecznie zapraszamy. Z tego co wiem, pogoda nam dopisze. Ponadto KGW z Kozubowa i z Młodzaw będą nas częstować tradycyjnymi, lokalnymi smakołykami – dodaje.
Do Michałowa przyjedzie także Zespół śpiewaczy „Kozubowianki”, a do śpiewu będzie im przygrywał na akordeonie Marek Wojtasik. Z wielką pasją i radością uczestniczą we wszystkich lokalnych wydarzeniach kulturalnych, ludowych i charytatywnych. Dobierają piosenki tak, aby jak najlepiej wypaść na scenie. W Michałowie zaśpiewają „Na zielonym błoniu”, „Dziwią się ludzie”, „W moim ogródeczku”, „A ta nasza wioska” oraz „Hej z góry, z góry”.
Podczas koncertu będzie można usłyszeć m.in. Zespół Śpiewaczy “Kasztelanie” z Gminy Kije.
Początek koncertu o godz. 18.
OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL KULTURY LUDOWEJ „JAWOR – U ŹRÓDEŁ KULTURY”
Koncerty „Jawor u źródeł kultury. Zaproszenie” są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.