Dwie nowe trasy dydaktyczne otwarto dziś (1 czerwca) w gminie Piekoszów. Wójt Zbigniew Piątek zaznaczył, że ścieżki stanowią fragment Geoparku Świętokrzyskiego będącego częścią parków UNESCO.
Podczas festynu z okazji Dnia Dziecka przy szkole podstawowej w Jaworzni uroczyście przecięto symboliczną wstęgę otwierając dwie ścieżki dydaktyczne prowadzące przez rezerwaty geologiczne „Chelosiowa Jama” i „Moczydło”.
Wójt poinformował, że ścieżki ze stanowiskami edukacyjnymi oraz wiatą dydaktyczną zostały sfinansowane w 85% z unijnych funduszy a w sumie kosztowały prawie dwa mln zł.
Obecny na otwarciu Cezary Majcher, członek zarządu Starostwa Powiatowego, pogratulował pomysłu wójtowi.
– Oby tak dalej a pięknych miejsc przyciągających turystów w gminie Piekoszów powstanie więcej – dodał.
Trasa dydaktyczna w Rezerwacie Moczydło prowadzi po terenie kopalni z XVII-XIX w. z widocznymi śladami górniczymi i zasypanymi już wyrobiskami szybów i sztolni. Stanowiska edukacyjne opisują górnicze pozostałości po wydobyciu kruszcowym srebra i ołowiu.
Natomiast na terenie rezerwatu Chelosiowa Jama, u podnóży Góry Kopaczowej, wybudowano dużą wiatę dydaktyczną, plansze i instalacje do edukacji przez zabawę, przybliżające m. in. przydatność pszczół i nietoperzy, cykl przyrody z podziałem na pory roku, ilustrowane plansze z gatunkami drzew i ryb oraz informacje podnoszące świadomość ekologiczną.
Druga część trasy dydaktycznej w rezerwacie zlokalizowana jest na szczycie pobliskiego wzgórza, ponad Chelosiową Jamą, zwaną też Jaskinią Jaworznicką. Sama jaskinia o długości prawie 4km pozostaje niedostępna dla turystów, ale warto wspiąć się na jej szczyt. Znajduje się tam taras widokowy, z którego można podziwiać zarówno gołym okiem jak i przez zainstalowaną lunetę szczegóły panoramy nad dawnym kamieniołomem. Zarówno górne jak i dolne stanowisko wyposażone są w zasilane słonecznie kamery i oświetlenie.