Szpital Specjalistyczny w Sandomierzu, jako jedyny ośrodek w regionie świętokrzyskim, realizuje nowy program lekowy, dotyczący zaawansowanych postaci choroby Parkinsona oraz leczenia chorób rzadkich układu nerwowego. Na konferencji prasowej w szpitalu przedstawiono szczegóły programów, do których na bieżąco mogą być przyjmowani pacjenci.
Program dotyczący choroby Parkinsona został wdrożony w grudniu ubiegłego roku i już są pierwsze jego efekty. Pacjent, który miał problem z chodzeniem, po kilku miesiącach sam jest w stanie to robić, a jedna z kobiet wróciła do swojej pracy zawodowej.
Prof. Piotr Sobolewski, kierownik Kliniki Neurologii w sandomierskim szpitalu powiedział, że leczenie zaawansowanych postaci choroby Parkinsona jest skomplikowane i nie każdy może być zakwalifikowany do tego programu. Wśród kryteriów jest m.in. to, czy pacjent ma zaburzenia ruchowe występujące przez połowę dnia.
– Chory albo nie może się ruszyć, jest unieruchomiony, albo ma uciążliwe ruchy mimowolne np. nie może wziąć do ręki szklanki z wodą, bo ją wyleje, nie jest w stanie funkcjonować. W grę wchodzi też zespół mieszany, czyli unieruchomienie z ruchami mimowolnymi – dodał prof. Sobolewski.
Podkreślił, że możliwość leczenia zaawansowanej postaci choroby Parkinsona oraz rzadkich chorób neurologicznych w Klinice Neurologii w Sandomierzu ma dla pacjentów ogromne znaczenie, ponieważ najbliższe takie ośrodki znajdują się w promieniu około 100 km.
Marek Kos, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Sandomierzu dodał, że lecznica nie ma żadnych korzyści finansowych z realizacji programów lekowych. Pieniądze, które dostaje na ten cel z Narodowego Funduszu Zdrowia są w całości przeznaczane na terapie.