Czy Korona Kielce poradzi sobie w Ekstraklasie po wywalczonym awansie? Na ten temat porozmawiamy w dzisiejszych Aktualnościach Dnia.
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 30 maja, 150 dzień roku.
Do końca roku pozostało 215
Wschód słońca w Kielcach: 04:34
Zachód słońca w Kielcach: 20:37
Dzień trwa 16 godzin i 2 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 21 minut.
Imieniny obchodzą: Ferdynand oraz Andronik, Anastazy, Andrzej, Bazyli, Bolemysł, Brodzisław, Eksuperancjusz, Feliks, Gawin, Jan, Joanna, Mirogniew, Suligniewa, Sulimir, Sulirad, Zyndram, Żanna
*****
Przysłowie na dziś:
„W zimne maja ranki trudno spotkać kocanki”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Rodzicielstwa Zastępczego
Światowy dzień soku
Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego
*****
PONIEDZIAŁEK, 30 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: szef Kedywu Obwodu Końskie Bronisław Duda „Bogdan” do przeprowadzenia akcji wyznaczył Mieczysława Zasadę „Wrzos” (dowódca) i Bolesława Niezgodę „Feluś” (zastępca). W akcji mieli wziąć także udział celowniczy rkm Roman Jedynak „Sęp” oraz amunicyjny Tadeusz Krajewski „Grom”. Kluczową osobą w przygotowaniach do akcji był jednak Stanisław Pietrzykowski, który jako zaufany Fittinga był jego luzakiem podczas konnych wypraw. To on udzielił informacji co do najlepszego miejsca na akcję. Żołnierze zajęli swoje stanowiska już przed świtem, ale do akcji doszło dopiero około godziny 11. Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Niemiec został zlikwidowany. Po akcji jednak Pietrzykowski był zdekonspirowany i pozostał z partyzantami.
PONIEDZIAŁEK, 30 MAJA: W POLSCE
1493 r. – Wielki mistrz zakonu krzyżackiego Johann von Tieffen złożył w Poznaniu hołd lenny królowi Janowi I Olbrachtowi.
1580 r. – za zasługi w obronie wiary katolickiej i jako zachęta do dalszych działań, szczególnie przeciwko Turkom i Tatarom, papież Grzegorz XIII nadał królowi Stefanowi Batoremu tytuł Fidei Defensor (Obrońca Wiary).
1919 r. – w Poznaniu zakończono budowę pociągu pancernego Danuta.
1920 r. – wojna polsko-bolszewicka: Armia Czerwona rozpoczęła ofensywę na Ukrainie.
1932 r. – w Warszawie z udziałem Prezydenta RP prof. Ignacego Mościckiego i Marii Skłodowskiej-Curie otworzono Instytut Radowy jej imienia.
1934 r. – bojówka ONR ostrzelała siedzibę PPS na warszawskiej Woli, raniąc 7 osób.
1960 r. – na antenie Programu I Polskiego Radia wyemitowano premierowy odcinek powieści radiowej W Jezioranach.
PONIEDZIAŁEK, 30 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ