W Ostrowcu Św. odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Uczestniczący w niej uczniowie szkół średnich prezentowali swoją wiedzę na temat prawa własności przemysłowej i wynalazków.
Najlepsi otrzymali nagrody. Młodzież odpowiadała na pytania dotyczące wynalazków, np. w którym roku odkryto beton i kiedy po raz pierwszy go zastosowano w praktyce. Nie brakowało też równań matematycznych.
Zwyciężczyni Anna Szatkowska z Kalisza przyznała, że pisemne i ustne testy były trudne. Do olimpiady przygotowywała się od lutego, przede wszystkim zapoznała się z przepisami ustawy o własności przemysłowej. Wiedzę czerpała także z książki „Najkrótsza historia wynalazków”. Dzięki startowi w olimpiadzie uzyskała możliwość studiowania na kilku uczelniach.
– Interesuje mnie indeks Uniwersytetu Jagiellońskiego. Właściwie wszystkich uczelni, na których jest medycyna, bo to kierunek, który chcę studiować. To moje marzenie – mówi uczennica z Kalisza. Jak dodaje, zaskoczyło ją zadanie na etapie pisemnym, dotyczące wyliczenia wynagrodzenia dla twórców wynalazków, ale bez użycia kalkulatorów. Z kolei najciekawsze pytanie dotyczyło tego, czy farba malarska może być przedmiotem wzoru użytkowego. Jak się okazuje, nie może nim być, ponieważ nie posiada kształtu, a to cecha charakteryzująca twór, który może być przedmiotem wzoru użytkowego – mówiła Ania.
Robert Warda, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Św., które wraz z Polskim Związkiem Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów współorganizowało olimpiadę mówi, że to duże wyróżnienie dla szkoły, ale też dla miasta i powiatu.
– Jesteśmy gospodarzem olimpiady po raz drugi od 48. edycji. Cieszymy się, że komitet główny docenia nasze działania dla rozwoju edukacji, ale też techniki – mówi Robert Warda.
Jedną z laureatek olimpiady została Kornelia Mazur z ostrowieckiego liceum.
66 uczestników wydarzenia wraz z opiekunami wyjedzie do domów w niedzielę. Z kolei wielki finał olimpiady zaplanowano w Warszawie 5 czerwca.