Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka odbyły się w piątek (27.05) na Świętym Krzyżu. W uroczystości wzięli udział ratownicy z całego regionu, a także zaproszeni goście.
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka odbyły się dziś na Świętym Krzyżu. W uroczystości wzięli udział ratownicy z całego regionu, a także zaproszeni goście.
Wydarzenie rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. W rozmowie z Radiem Kielce hierarcha podkreślił, że uroczystość odbywa się w szczególnym miejscu.
– Sanktuarium Świętego Krzyża jest najstarsze w Polsce i najważniejsze na ziemi świętokrzyskiej. Patrzymy się na Chrystusa, który daje przykład, wzór poświęcenia i oddania z miłości. I taką służbę pełnią strażacy. Są dla nas wzorem, ale oni też czerpią z chrześcijaństwa, z korzeni, z których wszyscy wyrastamy. Bardzo cieszę się, że dzisiaj mogliśmy się tutaj spotkać – mówi.
Nadbrygadier Krzysztof Ciosek, świętokrzyski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach informuje, że po tych trudnych latach pandemii, ratownicy chcieli uczcić ten dzień w wyjątkowych okolicznościach. Komendant przypomina jednocześnie, że w tym roku Państwowa Straż Pożarna obchodzi 30-lecie istnienia.
W tym dniu wielu strażaków otrzymało także odznaczenia i awanse.
– Dni strażaka to okazja do docenienia ciężkiej pracy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. W tym roku odbywa się to w szczególnych okolicznościach. Święty Krzyż to wyjątkowe miejsce na mapie regionu – mówi.
Jak dodaje, straż na przestrzeni lat się unowocześnia. Kupowany jest sprzęt i samochody, a także modernizowane są strażnice. W Końskich budowana będzie także nowa jednostka. Oferty na realizację zadania zostaną otwarte 3 czerwca.
– To sztandarowa inwestycja, która będzie realizowana w ramach nowego programu modernizacyjnego służb mundurowych. Oprócz niej na terenie województwa świętokrzyskiego budujemy zaplecze garażowo-magazynowe przy KW PSP oraz tworzymy zaplecze poligonowe na stadionie w Kielcach – wymienia.
Nadbrygadier Arkadiusz Przybyła, zastępca komendanta głównego PSP zaznacza, że na przestrzeni lat zwiększa się także liczba zadań, którym muszą sprostać ratownicy.
– Pomagaliśmy w czasie epidemii, a teraz pomagamy Ukrainie. Uważam, że zarówno PSP jak i OSP doskonale radzą sobie w każdych warunkach i są w stanie sprostać każdemu zadaniu – dodaje.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk przyznał, że dzisiejsze święto jest ważne nie tylko dla strażaków, ale i województwa świętokrzyskiego.
– Straż pożarna zawsze cieszy się największym zaufaniem społecznym, a nasza dzisiejsza obecność jest formą podziękowania za to co robią dla obywateli. Pamiętamy jaki ogrom pracy strażacy wykonywali w czasie pandemii, teraz angażują się w działania na rzecz Ukrainy i za to należy im się wdzięczność, szacunek i zapewnienie, że zawsze będziemy z nimi – stwierdził Piotr Wawrzyk.
Wiceminister sportu Anna Krupka przypomniała, że tegoroczne obchody są połączone z jubileuszem Państwowej Straży Pożarnej.
– Przyjechałam tutaj żeby podziękować naszym świętokrzyskim strażakom za ich ofiarną służbę. Za to, że w dzień i w nocy stoją na straży życia, zdrowia i mienia nie tylko mieszkańców naszego regionu, ale i całej Polski – przyznała Anna Krupka.
Poseł Marek Kwitek podkreślił, że tegoroczne święto obchodzone jest w szczególnym miejscu jakim jest Święty Krzyż.
– To tutaj czerpiemy moc, w miejscu gdzie także nasi królowie i książęta prosili i dziękowali za pomoc. Strażacy, którzy obcują na co dzień z niebezpieczeństwem, narażając swoje życie i zdrowie mają za co dziękować i prosić o opiekę Boga i św. Floriana, ich patrona. Dzisiejsze święto to także oddanie hołdu tym, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, ponieważ na barkach strażaków ciążą coraz większe wyzwania, a oni doskonale się w nich sprawdzają i nigdy nas nie zawodzą – powiedział poseł.
Poseł Andrzej Kryj zaznaczył, że strażacy nie zajmują się tylko gaszeniem pożarów, za co należy im się ogromny szacunek.
– To także różnego rodzaju klęski żywiołowe, nawałnice, burze, powodzie, wypadki samochodowe. W takich przypadkach strażacy zawsze pojawiają się jako pierwsi i to nie tylko strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, ale i tej Ochotniczej. Te dwie służby stanowią istotę systemu ratowniczo- gaśniczego w Polsce. Wzorowego systemu, jednego z najlepszych w Europie, ale i na świecie. I za to poświęcenie powinniśmy być im bardzo wdzięczni – podkreślił poseł.
Poseł Agata Wojtyszek życzyła strażakom przede wszystkim tyle samo powrotów co wyjazdów.
– Dziś chcemy podziękować za to, że dzięki ich służbie możemy czuć się bezpieczni. Dziękujemy w różny sposób, chociażby wspierając działania OSP w pozyskiwaniu wozów czy innego sprzętu. To ważne, by wszystkie umiejętności i kompetencję, które strażacy posiadają, mogli wykorzystywać w sposób, który będzie zapewniał bezpieczeństwo zarówno strażakom jak i obywatelom – powiedziała Agata Wojtyszek.
W uroczystości wziął udział także poseł PiS Bartłomiej Dorywalski.
– Naszym obowiązkiem jest oddać szacunek i wyrazić ogromne uznanie za trud, pracę, za to co robią dla naszych mieszkańców każdego dnia. 24 godziny 7 dni w tygodniu są do dyspozycji. My jako skromne grono parlamentarne zawsze wspieramy ratowników pod kątek legislacyjnym i nie tylko – dodaje.
– Strażacy na świętowanie wybrali szczególne miejsce – mówi wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak. – Można tu pomodlić się za ich niełatwą służbę, która nie raz naraża na niebezpieczeństwo ich zdrowie i życie. Tu dziękujemy i wspólnie prosimy o to, żeby każdy wyjazd kończył się bezpiecznym powrotem – dodaje.
Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu zwraca uwagę na fakt, że w tym miejscu często organizowane są bardzo ważne uroczystości.
– Bardzo cieszymy się z faktu, że świętokrzyscy strażacy z nami współpracują. Często przy okazji jakiś wielkich wydarzeń korzystamy z ich pomocy. Dzisiaj chcemy im podziękować za to, że zawsze są do dyspozycji – dodaje.
Ze względu na intensywne opady odwołano defiladę strażacką.