W ostatnim czasie odeszli Jerzy Trela i Ignacy Gogolewski – dwaj wielcy mistrzowie teatru i filmu. Jakie cechy muszą mieć gwiazdy, żeby były kochane za życia i długo po śmierci? Talent, pracowitość, odpowiedni charakter, a może coś innego, nieuchwytnego?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 25 maja, 145 dzień roku.
Do końca roku pozostało 220
Wschód słońca w Kielcach: 04:39
Zachód słońca w Kielcach: 20:31
Dzień trwa 15 godzin i 52 minuty i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 31 minut.
Imieniny obchodzą: Aldhelm, Beda, Borzysław, Dionizy, Grzegorz, Heladia, Heladiusz, Imisława, Joanna, Leon, Leona, Magda, Magdalena, Marcjana, Mariusz, Wenerand i Zenobiusz
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy w Zuzannę burze, jesienią pełne podwórze”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego
*****
ŚRODA, 25 MAJA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1647 r. – PIŃCZÓW: Augustyn Kordecki zostaje przeorem w Pińczowie,
1794 r. – INSUREKCJA KOŚCIUSZKOWSKA: Kościuszko przesunął swą dywizję z Pińczowa na silną pozycję nad Mierzawą, zakładając obóz w Konarach i Przyłęku. Pierwsze oddziały Kościuszki docierają do Jędrzejowa.
1943 r. – WOLA SZCZYGIEŁKOWA koło Bodzentyna: Niemcy z 62 zmot. Plutonu żandarmerii ubezpieczanej przez Wehrmacht z 955 batalionu zabezpieczającego zamordowali 21 osób, w tym 1 kobietę.
1944 r. – STARACHOWICE: patrol dywersyjny Obwodu Iłża pod dowództwem Zdzisława Zienkiewicza „Alter” wykonali wyrok w Wierzbniku na gestapowcu Erichu Schutzu. W walce poległo 2 żołnierzy AK. W odwecie Niemcy rozstrzelali 18 mieszkańców Kielc.
1945 r. – PORĘBA, wieś w powiecie Jędrzejowskim: doszło do spotkania przedstawicieli Oddziału AK „Michała” z dowódcą Oddziału NSZ „Buka”. Ustalono datę ataku na więzienie w Pińczowie na noc 3/4.06.1945 roku.
ŚRODA, 25 MAJA: W POLSCE
1477 r. – Wit Stwosz rozpoczął w Krakowie pracę nad Ołtarzem Mariackim,
1919 r. – do Polski powróciła 4. Dywizja Strzelców dowodzona przez gen. Lucjana Żeligowskiego,
1940 r. – Jan Skorobohaty-Jakubowski został tymczasowo Delegatem Rządu na Kraj,
1948 r. – w więzieniu w Warszawie strzałem w tył głowy został zamordowany przez komunistów rtm Witold Pilecki (ur. 13 maja 1901 r.), kawalerzysta, żołnierz AK, dobrowolny więzień KL Auschwitz-Birkenau, gdzie zorganizował siatkę ruchu oporu, przekazującą informacje o niewyobrażalnym wymiarze eksterminacji Polaków i Żydów prowadzoną przez Niemców, uczestnik Powstania Warszawskiego, kurier podziemia antykomunistycznego do II Korpusu PSZ na Zachodzie. Historyk brytyjski, prof. Michaelo Foot zaliczył Pileckiego do sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej.
1957 r. – w Warszawie zmarł płk Wacław Kostek-Biernacki (ur. 28 września 1884 r.), szef żandarmerii oddziałów strzeleckich i legionowych, w II RP m.in. komendant Twierdzy Brzeskiej oraz wojewoda nowogródzki i poleski, w wojnie obronnej 1939 r. Główny Komisarz Cywilny przy Naczelnym Wodzu, internowany w Rumunii, po wojnie uwięziony przez władze komunistyczne, skazany w 1953 r. z paragrafu O odpowiedzialności za klęskę wrześniową i faszyzację życia państwowego na karę śmierci, zamienioną na 10 lat więzienia; ze względu na tragiczny stan zdrowia zwolniony z więzienia w 1955 r.
1975 r. – w Warszawie zakończył się 27. Wyścig Pokoju. Po raz czwarty i ostatni w swej karierze zwyciężył Ryszard Szurkowski.
ŚRODA, 25 MAJA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 09:00, Warszawa: marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotka się z wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy Ołeną Kondratiuk.
Godz. 10:00, Warszawa: uroczystości upamiętniające Rotmistrza Pileckiego, organizowane przez Instytut pamięci Narodowej