Symulacja rozprawy karnej, w której w role podsądnych wcielili się studenci i uczniowie odbyła się w sandomierskim Sądzie Rejonowym.
Studenci administracji UJK pełnili rolę sędziego, prokuratora oraz adwokata, a uczniowie trzech miejscowych liceów były świadkami i publicznością. Posiedzenie dotyczyło stalkingu, czyli uporczywego nękania telefonami i wiadomościami.
Chodzi o to, aby młodzież zrozumiała ideę sprawiedliwości, sądownictwa i udziału obywateli w wymiarze sprawiedliwości – wyjaśnia sędzia Ireneusz Krawczyński, prezes Sądu Rejonowego.
Dr Renata Kędziora, opiekunka koła naukowego UJK i wykładowca przyznała, że w części społeczeństwa panuje mylne wyobrażenie o prawie przebiegu rozpraw sądowych, co wynika w pewnej mierze z seriali telewizyjnych, które przekłamują rzeczywistość. Każda rozprawa symulacyjna, to nauka na żywo. Studenci są wcześniej przygotowywani do swoich ról, ale jeżeli zdarzy im się popełnić błąd w trakcie rozprawy, są od razu korygowani.
Natalia Chodakowska, jedna ze studentek administracji powiedziała, że rozprawa była dla niej ciekawym doświadczeniem, ponieważ co innego oglądać proces w telewizji, a co innego uczestniczyć w nim osobiście. Z kolei, studentka Agnieszka Kubicka stwierdziła, że była to dla niej praktyczna nauka prawa.
Symulacja rozprawy odbyła się w sądzie po raz pierwszy, wcześniej podobne przedsięwzięcia były organizowane w szkołach. Kolejną inicjatywą współpracy sądu z filią UJK oraz szkołami będzie prowadzenie mediacji w symulowanych sytuacjach np. konfliktu pomiędzy dzieckiem a rodzicem.