Władze gminy Nowa Słupia wydały zakaz podlewania ogródków oraz napełniania basenów wodą z sieci wodociągowej. Przyczyną zakazu jest długotrwały brak opadów. Ograniczenie obowiązuje do odwołania.
Jak informuje burmistrz Andrzej Gąsior, ograniczenie ma charakter profilaktyczny.
– Od wielu tygodni nie obserwowaliśmy opadów deszczu. Zwiększa nam się także zużycie wody, o około jedną trzecią, widać to po wskaźnikach, dlatego chcemy postawić na oszczędzanie. Póki co sytuacja nie jest dramatyczna i nie ma zagrożenia, że wody komuś zabraknie. Chcemy jednak skłonić mieszkańców do racjonalnego i rozsądnego gospodarowania zasobami – dodaje.
O oszczędzanie wody apeluje także wójt Bielin, Sławomir Kopacz. Jak podkreśla, w ostatnich dniach również w jego gminie obserwowany jest znaczny wzrost zużycia wody z sieci.
– Apelujemy o to, aby wodę z sieci wykorzystywać tylko do celów socjalno-bytowych. Nie podlewajmy upraw czy trawników, ponieważ zasoby wody, którymi dysponujemy są mocno ograniczone. To ograniczenie dotyczy nie tylko naszej gminy, ale większości samorządów leżących w Górach Świętokrzyskich. Póki co nie ma jeszcze sytuacji, w której mogą wystąpić braki w dostawach wody, mimo to powinniśmy się pod tym względem zachowywać bardzo odpowiedzialnie- dodaje. Sławomir Kopacz podkreśla, że niekorzystna aura w postaci przymrozków, a także przedłużająca się susza może negatywnie wpłynąć na tegoroczne zbiory truskawek.
Profesor Marek Jóźwiak, ekspert w dziedzinie ochrony środowiska z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach podkreśla, że każda aktywność zmierzająca do oszczędzania wody jest krokiem w dobrą stronę.
– Zrezygnowanie z podlewania ogródka, może mieć negatywne konsekwencje dla wyglądu naszych trawników, musimy jednak być w stanie je ponieść. W przeszłości organizowane były akcje i apele o zbieranie wody deszczowej, którą można wykorzystać do użytku gospodarstw domowych. Tego typu działania były także dofinansowane przez samorządy. W tym kierunku powinno iść gospodarowanie zasobami wodnymi – ocenia ekspert.
Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że od 2015 roku w Polsce mamy do czynienia z permanentną suszą meteorologiczną, która przeradza się w suszę rolniczą i glebową. Stopień wilgotności gleb w Polsce można sprawdzić w specjalnym serwisie IMGW.