We wtorek (24.05) rozpoczynają się egzaminy ósmoklasisty. Pierwszego dnia uczniowie będą rozwiązywali arkusz z języka polskiego. Dzień później (25.05) zmierzą się z matematyką, a w czwartek 926.05) z językiem obcym.
W sumie, do egzaminu przystąpi 15,5 tys. uczniów z województwa świętokrzyskiego. Wyniki poznają 1 lipca, zapowiada Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.
– Mimo, że nie można ich nie zdać, to są to bardzo ważne testy dla ósmoklasistów. Ten egzamin jest bardzo istotny przy rekrutacji do szkoły średniej. Im więcej uczeń zdobędzie punktów, tym łatwiej będzie mu się dostać do wymarzonej szkoły. W tym roku podstawówkę kończy półtora rocznika uczniów, ale miejsc dla nikogo nie zabraknie, przygotowano ich więcej niż jest absolwentów. Wiadomo jednak, że są szkoły bardziej i mniej oblegane – mówi kurator.
Od dwóch lat egzamin ósmoklasisty odbywa się według nowej formuły. W związku z pandemią i długotrwałym zdalnym nauczaniem, sprawdzian nie obejmuje całej podstawy programowej.
– Myślę, że wrócimy do formuły jaka była przed pandemią, ale wiemy, że jeszcze tegoroczni absolwenci spędzili bardzo dużo czasu na nauce zdalnej, która ma inną jakość niż edukacja stacjonarna. Trwają też rozmowy o tym, jak egzamin będzie wyglądać w kolejnych latach. Być może będzie jeszcze jeden przedmiot dodatkowy. Mógłby to być egzamin dobrowolny, który pozwoli zdobyć jeszcze więcej punktów w rekrutacji – dodaje.
W tym roku w województwie świętokrzyskim do egzaminu ósmoklasisty przystąpi też 134 Ukraińców. Kurator wyjaśnia, że są to uczniowie, którzy prawdopodobnie będą chcieli kontynuować naukę w polskich szkołach średnich. Będą pisać egzamin w języku ukraińskim
– Nie ma tu żadnych ulg. Arkusze np. z matematyki są takie same, jedynie polecenia są w języku ukraińskim. Największym problemem będzie pewnie język polski. Ale egzaminu nie da się nie zaliczyć. Nie ma też dodatkowych przywilejów przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych – zaznaczył.
Wszystkie informacje o liceach i technikach uczniowie znajdą w informatorze przygotowanym przez Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Ma to ułatwić podjęcie decyzji o wyborze konkretnej szkoły. Kurator dodał, że coraz więcej uczniów wybiera szkoły zawodowe, jako placówki pierwszego wyboru. Są powiaty, w których jest to aż 70% uczniów. W jego ocenie wynika to m.in. z coraz lepszej współpracy szkół z firmami.