Co łączy płynącą przez Nietulisko Małe rzekę Kamienna ze skarbem odnalezionym w Krakowie? Dlaczego drewniana skrzynka na lata znalazła się w piwnicy domu przy ulicy Szewskiej 21?
W maju 1939 roku w Nietulisku Małym koło Kunowa, a dokładnie nad rzeką Kamienną, około 300 metrów od szosy prowadzącej z Ostrowca Świętokrzyskiego do Skarżyska-Kamiennej odkryto skarb. Było to ponad 3 tys. denarów z I i II wieku naszej ery.
Jeszcze przed wybuchem wojny cały zbiór został przewieziony do Krakowa i złożony w Muzeum Archeologicznym. Pomimo wojny, prace nad nim prowadził Wacław Makomaski. To on pod koniec okupacji wyniósł skarb z muzeum obawiając się zapewne, że zostanie on zabrany przez Niemców. W ten sposób uratował go nie tylko przed nimi, ale także przed Sowietami, którzy niedługo później zajęli Kraków.
Nie wiemy jak to się stało, ale przez pół wieku losy denarów nie były znane. Przypadkowo odkrył je dopiero w 1995 roku Piotr Kaczanowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Były zakopane w drewnianej skrzynce w jednej z piwnic kamienicy przy ul. Szewskiej 21 w Krakowie.
Co ciekawe, w Nietulisku odkryto także drugi skarb. W 1943 roku znaleziono go podczas kopania dołu pod fundamenty na dom.
Zapomnianą historię skarbów z gminy Kunów przypomina Radio Kielce w słuchowisku z cyklu: Wyprawa w nieznane.