Regionalne tradycyjne potrawy, ludowe zespoły muzyczne oraz pokazy sprzętu wojskowego. Dziś na Świętym Krzyżu odbędzie się XV Jarmark Świętokrzyski. Podczas imprezy swoje wyroby zaprezentują producenci z 19 gmin powiatu kieleckiego.
Starosta kielecki, Mirosław Gębski zaznacza, że wydarzenie rozpocznie się uroczystą mszą świętą.
– Wydarzenie rozpocznie o godz. 11.30 msza święta na błoniach klasztoru na Świętym Krzyżu. Z kolei o godz. 13.00 rozpoczniemy jubileuszowy XV Jarmark Świętokrzyski. W tym roku będzie to rywalizacja górali świętokrzyskich z zespołu pieśni i tańca „Żeromszczyzna” z Masłowa z zespołem pieśni i tańca „Kaszubi” z Kartuz – zapowiada starosta.
Kaszuby są jednym z najbardziej tradycyjnych regionów w Polsce pod względem gwary, muzyki i tradycji folklorystycznych.
– Na przygotowanych przez świętokrzyskie gminy stoiskach znajdą się produkty rękodzielnicze, potrawy i regionalne napitki – dodaje Mirosław Gębski.
Wicestarosta, Tomasz Pleban podkreśla, że tegoroczny jarmark świętokrzyski jest wyjątkowy nie tylko z uwagi na jubileusz.
– Bardzo się cieszymy, że po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią możemy powrócić do szerzenia kultury na terenie powiatu kieleckiego, ale nie tylko. Zapraszamy także gości spoza naszego regionu na wydarzenia kulturalne, które będą prezentować bogaty dorobek ziemi świętokrzyskiej – mówi.
Ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu, również nie kryje zadowolenia z faktu, że jarmark powróci na swoje miejsce.
– Jako kustosze i stróże tego niezwykłego miejsca cieszymy się, że po tak długiej przerwie jarmark świętokrzyski ponownie odbędzie się na Świętym Krzyżu. Tak jak niegdyś ojcowie benedyktyni, przez 800 lat prowadzili m.in. szeroko zakrojoną działalność kulturotwórczą tak i my, misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej staramy się kontynuować te wielkie tradycje w promowaniu kultury – wskazał.
Oprócz występów zespołu „Żeromszczyzna” i „Kaszubi” w trakcie wydarzenia będzie można zobaczyć także dziecięce zespoły z Kaszub i gminy Górno oraz kapel z Ciekot i z Kaszub.
Hasło przewodnie jarmarku brzmi: „Folklor łączy pokolenia i regiony Kaszub i Świętokrzyskiego”.
PROGRAM:
11:10 – procesja sprzed Bazyliki Mniejszej na Błonia
11:30 – Msza Święta polowa
13:00-16:30 – prezentacje artystyczne:
- Dziecięcy Zespół z Kaszub
- Dziecięcy Zespół „Górne Nutki” – Gmina Górno
- Zespół Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz
- Zespół Pieśni i Tańca Żeromszczyzna – Gmina Masłów
- Kapela Ciekoty
- Kapela z Kaszub
Atrakcje towarzyszące:
- animacje Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie,
- farma osiołków – Gospodarstwo Agroturystyczne „Osiołkowo”,
- prezentacja sprzętu wojskowego,
- rękodzieło ludowe wielu wystawców z całego regionu,
- stoiska promocyjne 19. gmin powiatu kieleckiego,
- najsmaczniejsza kuchnia regionalna województwa świętokrzyskiego
Autobus i bus zawiozą turystów na Święty Krzyż
W dniu Jarmarku Świętokrzyskiego, 22 maja na Święty Krzyż kursować będą specjalny bus i autobus. Będą dowozić turystów, którzy zechcą wziąć udział w wydarzeniu i skorzystać z przygotowanych atrakcji.
Zmotoryzowani będą mogli pozostawić swoje samochody na parkingu w Hucie Szklanej. Autem będzie można wjechać na górę tylko po okazaniu „wjazdówki”.
W godzinach od 9.30 do 16.00 turystów na i ze Świętego Krzyża wozić będą bezpłatnie bus i autobus, kursujące wahadłowo z parkingu w Hucie Szklanej.