W Hucisku w gminie Stąporków powstały dwa domy-ule, do których mogą wchodzić ludzie i korzystać z leczniczego powietrza przepełnionego propolisem i miodem. To pierwszy obiekt do uloterapii w województwie świętokrzyskim.
Paweł Bartosiński sołtys Huciska i pszczelarz wybudował dwa domki na swojej posesji. Wykonane są z drewna i w każdym znajdują się dwie leżanki a pod nimi w odległości 20 cm po dwa ule czyli w sumie 200 tys. pszczół. Wnętrze podobne jest do sauny, tyle że zamiast pieca, pod leżankami mieszkają pszczoły.
Oddzielone są od człowieka dwoma gęstymi siatkami, co wyklucza możliwość przedostania się owada do wnętrza domku. Pszczelarz nie zbiera z uli miodu ani propolisu, więc jego woń unosi się w powietrzu i leczy lub łagodzi wiele schorzeń.
– Uloterapia pomaga w leczeniu bezsenności, chorób układu nerwowego, oddechowego i choroby serca, nadciśnienia czy łagodzi ciężkie choroby jak stwardnienie rozsiane, porażenie mózgowe – zapewnia pszczelarz.
Powietrze w takim domu ze względu na bakteriobójcze właściwości propolisu pozbawione jest wirusów i bakterii.
Jak dodaje sołtys Huciska idea uloterapii przywędrowała do Polski z Ukrainy, gdzie budowano duże ule, do których mógł wejść człowiek i korzystać z leczniczych właściwości pszczół. W Polsce uloterapia jest nowością i na terenie kraju funkcjonuje jedynie pięć takich obiektów.
– Dwa szpitale w Polsce we Wrocławiu i na Pomorzu rozpoczęły współpracę z pszczelarzami i zamówiły takie domki, by leczyć ciężko chorych, zwłaszcza z porażeniem mózgowym i stwardnieniem rozsianym, a także dla osób psychicznie chorych.
Domki z uloterapią znajdują się w Hucisku. Domki powstały w ramach działalności gospodarczej którą mogą prowadzić rolnicy tzw. Rolniczego Handlu Detalicznego. W praktyce oznacza go możliwość bezpośredniej sprzedaży swoich produktów po wcześniejszej ich rejestracji.