Szklany dom dla pszczół, a także kilkanaście barci i uli tworzą ścieżkę edukacyjną poświęconą bartnictwu i pszczelarstwu Maleńcu. Niektóre z uli są już zasiedlone przez pszczoły.
Na ścieżce znajdują się barcie wydrążone w kłodach i przykryte okrągłymi słomianymi daszkami, są też zabytkowe ule, przekazane przez mieszkańców i naprawione przez pracowników muzeum: w kształcie drewnianego kościoła i rzeźbionej głowy połykającej pszczoły.
Maciej Chłopek, dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu informuje, że powstanie pasieki edukacyjnej zaczęło się od warsztatów bartniczych, w czasie których uczestnicy zrobili 8 barci. Stały się one częścią ścieżki edukacyjnej.
– Pasieka już powstała i zasiedlamy ją pszczołami, co będzie dodatkową atrakcją i elementem ścieżki edukacyjnej, poświęconej dawnym rzemiosłom, bartnictwu i pszczelarstwu leśnemu. Mamy już zasiedlony jeden ul, a planujemy wprowadzić pszczoły też do kolejnych.
Koneccy pszczelarze z wieloletnim doświadczeniem opiekują się ścieżką edukacyjną, poświęconą bartnictwu i pszczelarstwu, a także przekazują pszczoły i czynnie uczestniczą w warsztatach.
Sławomir Cichy, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Końskich informuje, że pszczelarze przy okazji edukacyjnych wydarzeń w Maleńcu prezentują życie pszczół w zbudowanym przez siebie przezroczystym ulu.
– Dzieci mają możliwość zobaczenia pszczół na żywo w szklanym ulu. Mają możliwość odsklepiania plastrów z miodem, degustacji miodu i wirowania, czyli widzą wszystkie etapy powstania miodu do słoiczka włącznie.
Stanisław Janiszewski, sekretarz Rejonowego Koła Pszczelarzy w Końskich wyjaśnia, że chociaż barcie tradycyjnie umieszczane były na wysokich drzewach, to na potrzeby ścieżki stoją na ziemi, aby pszczelarze mieli do nich łatwiejszy dostęp.