Duże zmiany czekają sadowników, w związku z wprowadzeniem tzw. Zielonego Ładu. Nowe regulacje będą obligowały do tego, aby odchodzić od stosowania chemicznych środków ochrony roślin i nawozów.
Do 2030 r., Unia Europejska planuje zwiększyć skalę rolnictwa ekologicznego do 25 proc. wszystkich upraw, zmniejszyć ilość używania pestycydów o 50 proc. i nawozów sztucznych o 20 proc.
– W związku z tym producenci będą musieli dostosować się, a więc korzystać z metod, które wymagają większego nakładu i są bardzo czasochłonne. Oznacza to dodatkowe koszty. Czasami będzie trudno na większych areałach wystarczająco dobrze zapobiec chorobom – uważa dr Sylwester Masny z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Naukowiec był gościem konferencji w sandomierskim oddziale Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, dotyczącej innowacji w uprawie sadów jabłoniowych i gruszowych.
Sadownicy, którzy wzięli udział w konferencji mówili, że poszerzenie wiedzy związanej z produkcją jest niezbędne. – Zmieniają się przepisy, a ponadto niektóre środki są wycofywane z użycia w sadach, dlatego trzeba być na bieżąco – powiedział pan Artur z gminy Koprzywnica.
Konferencja została dofinansowana z funduszy unijnych, w ramach „Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich”.