– Co decyduje o powodzeniu prowadzenia danej uprawy? Na pewno podstawą jest odpowiednie przygotowanie gleby – orka, bronowanie, ale to rolnicy mają już dawno za sobą. Ważny jest także wybór odpowiedniego stanowiska pod daną uprawę oraz zmianowanie – powiedziała Małgorzata Miłek, starszy specjalista w sandomierskim oddziale Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Zmianowanie ma kluczowe znaczenie jeżeli chodzi o uprawę warzyw kapustnych. Trzeba je wykonywać corocznie, gdyż inaczej może pojawić się bardzo groźna choroba, czyli kiła.
Kolejny ważny czynnik to dobór odmian pod kątem ich jakości, zdrowotności i odporności na choroby.
Jak dodaje Małgorzata Miłek wiosną niezwykle ważnym zabiegiem agrotechnicznym jest odchwaszczanie. Jeżeli tego się nie zrobi, to będą problemy z uprawą warzyw, szczególnie korzeniowych takich jak marchewka, czy pietruszka oraz cebulowych.
W najnowszym programie ochrony roślin wiele środków zostało wycofanych, dlatego tym bardziej warto się pochylić na zasadą zintegrowanej ochrony roślin, w myśl której wykorzystuje się m.in. organizmy pożyteczne, skuteczne w walce z agrofagami. – Nie można zapominać o częstej lustracji roślin, aby w porę reagować na symptomy, które mogą zaniepokoić rolnika – podkreśla doradczyni ŚODR.