O odpowiedzialności osób pełniących funkcje publiczne, mówił Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski podczas odprawianej w katedrze mszy w intencji ojczyzny.
Hierarcha podkreślał znaczenie święta Matki Bożej, które dzisiaj obchodzone jest w Kościele Katolickim. Mówiąc o miłości Maryi stwierdził m.in. że powinniśmy być matkami i ojcami dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy, ale w pierwszej kolejności ta odpowiedzialność spoczywa na osobach pełniących funkcje publiczne.
– Jeśli do takiej roli aspiruję, a potem ją przyjmuję, godzę się na to, że od tej chwili moje życie nie będzie już należało do mnie, ale do innych. Nieważne, iloma głosami zostałeś wybrany. Nieważne, dzięki komu bądź czemu otrzymałeś urząd. Odtąd nie mam już „mojego czasu”, gdyż ten czas należy do ludzi, którym mam służyć. Oni zostali mi powierzeni i ja powinienem troszczyć się o nich w pierwszej kolejności – powiedział biskup Nitkiewicz.
Dodał, że niektóre osoby publiczne spędzają więcej czasu na świętowaniu różnych wydarzeń albo w mediach, niż pracując dla ludzi.
– Są skupieni na sobie, a nie na dobru wspólnym. To niby takie powszechne, lecz jakże niebezpieczne i szkodliwe – stwierdził hierarcha.
Biskup podkreślił, ze egoizm i niewrażliwość niszczą wszelkie relacje międzyludzkie: rodzinne, zawodowe, towarzyskie. Tymczasem nawet najszlachetniejsze uczucia, z religijnymi i patriotycznymi na czele, powinny być wyrażane poprzez dobroć i miłość.
– Na co dzień każdy z nas w innych ludziach powinien widzieć Niebo. Wystarczy dostrzec drugiego człowieka, poświęcić mu swój czas, wysłuchać go, być razem z nim. To często więcej znaczy niż rzeczowa pomoc – zapewniał biskup ordynariusz.
Przywołał radosny dzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja, gdy wszystkie serca Polaków biły w jednym rytmie, a celem była wolna ojczyzna.
W mszy uczestniczyły między innymi władze samorządowe miasta i powiatu, Marek Kwitek poseł Prawa i Sprawiedliwości, a także delegacje służb mundurowych, szkół oraz Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Po mszy zebrani przeszli na część patriotyczną obchodów, która odbyła się przy ratuszu, pod tablicą upamiętniającą mieszkańców Sandomierza poległych w Bitwie Warszawskiej.