Kolekcjonerska moneta upamiętni stulecie odkrycia pradziejowych neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Dokonał tego geolog, prof. Jan Samsonowicz. Narodowy Bank Polski ma wydać numizmat w lipcu.
W prace nad projektem zaangażowany jest poseł Andrzej Kryj z PiS, który już trzy lata temu wystosował w tej sprawie pismo do banku centralnego. Według posła, obchody powinny mieć jak najlepszą oprawę, bo to okazja do promowania zabytku, który jest unikalny w skali światowej. Moneta także będzie wyjątkowa. Wykonana zostanie w technice soczewkowej.
– Moneta 50-złotowa, dwuuncjowa. Z reguły srebrne monety kolekcjonerskie są jednouncjowe. Będzie miała wkładkę krzemienną, co podniesie jej walory – podkreśla parlamentarzysta.
Moneta będzie wykonana ze srebra próby 999, o wadze ponad 62 gramów i 45 milimetrach średnicy. Wyprodukowana zostanie w 6 tys. egzemplarzy. Projekt jest jeszcze tajemnicą. Poseł Andrzej Kryj zapowiada jednak, że pojawią się dodatkowe elementy obrazujące neolityczne kopalnie, tak jak zrobiono to 10 lat temu, gdy NBP wydało monetę na 90-lecie odkrycia Krzemionek. Wówczas wykorzystano także materiał z poroża jelenia do zobrazowania kilofa.
– Będzie to rarytas dla kolekcjonerów, stosunkowo cenny, także pod względem materialnym. Na pewno nie będzie kosztować sto złotych, ale znacznie więcej. Na pewno będzie to wielokrotność wartości monety jednouncjowej – dodaje Andrzej Kryj. Prócz monety, wyemitowana zostanie także przez Pocztę Polską specjalna kartka pocztowa z nadrukowanym znaczkiem jubileuszowym. Prace nad nią już trwają.
Planowany dzień emisji monety to 12 lipca. Z kolei w Muzeum Historyczno-Archeologicznym zaprezentowana będzie prawdopodobnie 16 lipca, gdy rozpoczną się kilkudniowe obchody rocznicowe na terenie Krzemionek.