79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, Muzeum Regionalne w Pińczowie upamiętani m.in. spacerem historycznym – śladami zabytków i miejsc kultury żydowskiej w mieście. Uczestnicy wyruszą 21 kwietnia o godz. 9 sprzed budynku muzeum.
Wydarzenie wpisuje się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” corocznie organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Powstanie w getcie warszawskim było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.
Według niepotwierdzonych danych ludność żydowska pojawiła się w Pińczowie w XIV wieku. Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie przypomniała, że do dziś zachowała się jedna z dwóch synagog funkcjonujących niegdyś w mieście. Druga została zniszczona w 1942 roku i nie ma już po niej śladu.
– Uczestniczymy w akcji, która podtrzymuje pamięć o jednym z najważniejszym powstań podczas II wojny światowej. Zabytków związanych z kulturą żydowską w Pińczowie kiedyś było znacznie więcej. Były również trzy kirkuty oraz Młyn wodny. Dzisiaj już nie istnieją, ale zachowały się obrazy i fotografie przedstawiające społeczność żydowską – mówi.
Historyk i judaista Renata Urban dodała, że spacer obejmie także takie punkty jak: Cmentarz Żydowski Stary z I poł. XVII w za klasztorem reformatów, przy obecnej ulicy Słabskiej oraz Cmentarz Żydowski Nowy przy drodze do Buska.
– Zatrzymamy się także przy budynku Młyna Minca. Obiekt ten przetrwał do naszych czasów. To przedwojenny młyn parowy. Przejdziemy także w miejsce nieistniejącego już budynku, niegdyś zlokalizowanego obok synagogi starej tzw. „Domu Modlitwy” oraz Fabryki Cykorii – dodała.
W środę (20 kwietnia) placówkę odwiedzili uczniowie pińczowskich szkół, którzy wzięli udział w zajęciach plastycznych i edukacyjnych m.in. wspólnie robili papierowe żonkile.