Z okazji świąt wielkanocnych w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu prezentowana jest figura Chrystusa Frasobliwego pochodząca ze zbiorów rodziny Kamockich. Była to jedna z ważniejszych rodzin ziemiańskich okolic Sandomierza. Rzeźba datowana jest na XVIII wiek.
Jak powiedział Mikołaj Getka-Kenig dyrektor muzeum, figura jest nie tylko cenna ze względów etnograficznych, ale również historycznych. Od 200 lat znajdowała się w zbiorach rodziny Janusza Kamockiego, który był ważną postacią dla polskiej nauki. Był znanym i cenionym etnografem, a także członkiem Armii Krajowej. Rzeźba Chrystusa Frasobliwego pochodzi prawdopodobnie z okolic Krakowa, bo właśnie stamtąd przybyli pod Sandomierz Kamoccy. Mieli swój majątek w Mokoszynie i Podgaju.
Kinga Kędziora-Palińska, główny inwentaryzator w muzeum zamkowym powiedziała, że figury Jezusa Frasobliwego były szczególnie popularne w sztuce ludowej w XVIII i XIX wieku. Były odpowiedzią na potrzeby duchowe.
– Lud polski widział w tym wizerunku swoje podobieństwo, ludzie utożsamiali się z Chrystusem osamotnionym i strudzonym – dodała.
Figura prezentowana w sandomierskim zamku przedstawia Chrystusa siedzącego na kamieniu, zamyślonego, z głową opartą o prawą dłoń, w koronie cierniowej. Jezus ma na ramionach czerwony płaszcz, co jest nawiązaniem do płaszcza królewskiego.
Rzeźba wkrótce stanie się własnością Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Na razie jest tu w depozycie. Trwa załatwianie formalności związanych z przekazaniem obiektu na rzecz tej instytucji kultury.
Prezentacja figury Chrystusa Frasobliwego potrwa do 24 kwietnia. Można ją oglądać w foyer, przed Salą Rycerską.