Nocowanie w lesie staje się coraz bardziej popularne. Specjalnie wyznaczone do tego miejsca przygotowało na nadchodzący sezon każde nadleśnictwo. Decydując się na taką aktywność trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.
Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce przypomina, że program „Zanocuj w lesie” został zainicjowany w 2021 roku. Do tej pory skorzystało z niego kilkadziesiąt tysięcy osób.
– Dzięki tej inicjatywie możemy legalnie zanocować na wyznaczonych obszarach leśnych. Nie trzeba tego zgłaszać, choć jest jeden wyjątek. Jeśli zamierzamy spędzić w lesie więcej niż dwie doby w grupie powyżej dziewięciu osób, wtedy musimy poinformować o tym najbliższe nadleśnictwo – tłumaczy rzecznik.
Należy pamiętać, że nocleg w lesie wiąże się z kilkoma wyrzeczeniami. Najważniejsze jest dobre przygotowanie.
– Przede wszystkim należy sprawdzić pogodę i zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt, między innymi latarkę, scyzoryk, kompas i apteczkę. Zresztą, takie zasady możemy znaleźć w internecie i w poradnikach. Ważną zasadą jest także to, że wzniecić ogień możemy tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Jeśli ogień jest nam niezbędny do ogrzania się lub przygotowania jedzenia, wybierajmy miejsca, gdzie jest to dozwolone, lub na czas posiłku, przenieśmy się w takie miejsce. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy występuje duże zagrożenie pożarowe i bezwzględnie musimy się do tego stosować – przestrzega Paweł Kosin.
Wszystkie informacje o wyznaczonych miejscach można znaleźć w Banku Danych o Lasach, który jest dostępny także w formie aplikacji mobilnej.
Jeśli chodzi o miejsca zgłoszone do programu, Nadleśnictwo Kielce przygotowało prawie cały obszar Lasów Zgórskich. Nadleśnictwo Daleszyce zaproponowało cały kompleks Lasów Cisowskich, natomiast Nadleśnictwo Łagów oferuje całe Pasmo Jeleniowskie.